„Az elhízás komoly egészségügyi probléma világszerte, ami akár 3-10 évvel is csökkentheti a várható élettartamot” – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) a közösségi oldalán megosztott posztjában. Mint írták, az elhízás manapság már egy olyan népbetegséggé vált, amely a férfiakat, a nőket és a gyerekeket egyaránt érinti, ráadásul az idősek körében különösen gyakori.
Mi állhat az elhízás hátterében?
Fontos tudni, hogy bár az elhízás mögött a leggyakrabban életmódbeli hibák – például mozgásszegény életmód, egészségtelen táplálkozás, rossz családi minták – állnak, a háttérben valójában számos ok meghúzódhat. A probléma gyökerét jelentheti például öröklött genetikai adottság, hormonális betegség vagy lelki gond is.
Az első és legfontosabb lépés ezért mindig az, hogy azonosítsuk a kiváltó okot, és orvosi segítséggel kezeljük azt. Az ideális testsúly elérésének és megtartásának legfontosabb „hozzávalója” a szemléletváltás. Hatékony módszer továbbá az egészséges étrendre való áttérés – amelyhez bátran kérjük dietetikus segítségét –, a rendszeres testmozgás bevezetése, illetve – szükség esetén – a pszichológiai tanácsadás.
Komoly problémákat okozhat a tartós túlsúly
A súlyfelesleget azért kell nagyon komolyan venni, mert hosszú távon több krónikus betegség és egyéb egészségügyi probléma kialakulásához vezethet. A túlsúly miatt megnövekedett terhelés, a zsírlerakódás következtében fellépő gyulladás és az anyagcsere zavarai miatt ugyanis az életminőséget jelentősen befolyásoló következményekkel kell számolnunk.
Egyebek mellett az alábbi szövődmények írhatóak az elhízás számlájára:
- magas vérnyomás,
- cukorbetegség,
- zsírmáj,
- stroke,
- szívinfarktus,
- merevedési zavar,
- meddőség,
- terhességi szövődmények,
- epehólyag-betegségek,
- térd- és csípőízület degeneratív ízületi gyulladása,
- alvási apnoé,
- légzési problémák,
- köszvény,
- Alzheimer-kór.
Ezekre érdemes odafigyelni
Ha az egészségesebb életmód a célunk, akkor az étkezések folyamán arra kell odafigyelni, hogy a táplálékkel bevitt energia mértéke ne haladja meg a szükségest. Ellenkező esetben ugyanis hízást érünk el. Törekedjünk továbbá a napi 400-600 grammnyi zöldség-gyümölcs fogyasztására, illetve a megfelelő mennyiségű folyadék – lehetőleg víz és tea – bevitelére is. Az NNK szakemberei emellett azt tanácsolják, hogy együnk kevesebb kenyeret, péksüteményt és tésztát, a magas cukortartalmú ételeket és italokat pedig lehetőleg iktassuk ki az étrendünkből, vagy legalábbis minimalizáljuk ezek fogyasztását.
A hibás táplálkozási minták felismerésében és tudatosításában, a negatív önértékelés feloldásában, a testképzavarok korrigálásában, valamint a helyes megküzdési stratégiák megtanulásában pedig a pszichológiai tanácsadás lehet segítségünkre. A szakember támogatásával és útmutatásával feltárhatjuk az elhízás, valamint a sikertelen fogyókúrák hátterében esetlegesen meghúzódó lelki okokat.
Ezenkívül a testmozgás rendszeressé tételre se sajnáljuk az időt. A mozgás ugyanis a lelki egészségünknek is jót tesz, mindemellett serkenti az anyagcserét, így hű támogatónk lehet az ideális súlyért folytatott harcunkban.