Bár újévi fogadalomként könnyű célnak kitűzni a lefogyást, a siker valójában nagyon sok tényezőn múlik. Nem feltétlenül válik be ugyanis a „kevesebb étel, több mozgás” aranyszabály. Legalább ilyen fontos ugyanis a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás is, na meg persze a folyadékbevitel – olvasható a Men’s Health cikkében.
Tényleg segíthet a víz a fogyásban?
Mindenki tudja, hogy az életben maradáshoz elengedhetetlen a víz, hiszen a test szinte minden funkciójának alapfeltétele a megfelelő hirdatáltság. Folyadékra van szükségünk egyebek mellett az ízületek egészségének megőrzéséhez, a testhőmérséklet szabályozásához, a sejtek normál működéséhez, de még a tápanyagok és az oxigén szállításához is. Ezzel szemben a kiszáradásnak számos ijesztő következménye lehet: a sötét, sárgásbarna vizelet, a gyengeség és a zavartság egyaránt dehidratáltságra utalhat. De vajon a fogyáshoz is hozzájárulhat a vízfogyasztás?
Egy elmélet szerint a víz rendszeres kortyolgatása segít abban, hogy teltségérzet alakuljon ki a gyomorban, és emiatt ritkábban éhezünk meg, valamint étkezéskor kevesebb táplálékot viszünk be. Ez a feltételezés azonban csak részben, illetve csak rövid távon állja meg a helyét. A dehidratáltság ugyanis valóban arra késztethet minket, hogy többet együnk, hogy az étellel is folyadékhoz juttassuk a szervezetet.
A valós és tartós jóllakottsághoz azonban fehérje-, zsír- és rostbevitelre is szüksége van – magyarázta Kelly Jones dietetikus. Tehát nem lehet vízivással kiváltani a fontos étkezéseket, maximum a nassolások számát korlátozhatjuk vele. Ugyanakkor már ez is elég lehet ahhoz, hogy megszabaduljunk néhány felesleges kilótól.
Mennyi vizet kell inni a fogyás érdekében?
Az emberi test 60 százaléka vízből áll. Az alapvető hidratáltság fenntartásához mindenkinek naponta 6-8 pohárnyi – vagyis körülbelül 1,5-2 liter – vizet kellene meginnia, sportolás esetén viszont többet. A szakértők azt javasolják, hogy az alapszükségleten felül fogyasszunk el további 4-7 deciliter folyadékot három órával az edzés előtt, edzés közben pedig óránként legfeljebb 1 litert. Fontos továbbá, hogy edzés után is pótoljuk a folyadékveszteséget. Ha ezeket betartjuk, sikeresebbek lesznek az edzéseink, illetve jobban kontrollálhatjuk a testmozgás utáni éhségünket – mindez idővel fogyáshoz vezet majd.
A Cleveland Clinic összefoglalója szerint a székrekedés, a szájszárazság, az állandó fáradtság, a fejfájás, a szédülés, a magas pulzusszám és az alacsony vérnyomás dehidratációra utal. Érdemes figyelni a vizelet színét: ha halványsárga, akkor megfelelő mennyiségű vizet vettünk magunkhoz. A folyadékbevitelt egyébként akkor is ajánlott megemelni, ha sok koffeintartalmú italt iszunk.