Öt évvel ezelőtt, vagyis 2018-ba lépett életbe az Egyesült Államokban egy törvény, amely előírja, hogy minden, legalább 20 vendéglátó egységgel rendelkező étteremlánc köteles feltüntetni étlapjain a kínálat kalóriatartalmát. Ennek célja, hogy jobban informálják a vásárlókat az ételek beltartalmáról, és közelebb vigyék őket a jobb döntésekhez, az éttermeket ösztönözzék a jobb alternatívák piacra dobására.
Az azóta eltelt idő alatt pedig be is igazolódott a kezdeményezés előnye. Egy közelmúltban publikált tanulmány ugyanis megállapította, hogy az elmúlt 5 évben átlagosan 20-60 kalóriával csökkentek az éttermek az egyes fogások kalóriatartalmát, ezzel pedig vélhetően életek ezreit sikerült megmenteni – írta meg az EuroNews.
Kevesebb elhízott = kevesebb rákos
Az amerikai táplálkozási felmérés adatai és a Tufts Egyetem kutatóinak modellezése alapján úgy tűnik, hogy a kalóriatartalom feltüntetésének kötelezővé tételével legalább 28 ezer, elhízással összefüggő rákos megbetegedést, illetve ezen belül csaknem 17 ezer halálesetet lehet megelőzni a 20 és 65 év közötti felnőttek körében. Mindez pedig 2,8 milliárd dollárral – átszámolva mintegy 953 milliárd forinttal – csökkenthetné az egészségügyi és társadalmi kiadásokat.
Az előrejelzések szerint ezzel az egyszerű változtatással a májrákos halálesetek számát lehetne a legnagyobb mértékben csökkenteni, 4530-cal. A menopauza után kialakult emlőrákban elhunyt betegek száma 3080-nal, a méhrák áldozatainak száma 2060-nal, a veserákos elhunytak száma 1980-nal, a hasnyálmirigyrák által elhalálozott betegek száma pedig 1230-cal csökkenthet.
Egyes népbetegségek is ritkábbá válhatnak
Ahogy azt már korábbi kutatások is kimutatták, az éttermek ezirányú kötelezettsége számos szív- és érrendszeri betegség és 2-es típusú diabétesz kialakulását is megakadályozhatja. „Fontosnak tartjuk, hogy megmutassuk a fogyasztóknak, a döntéshozóknak és az iparnak, milyen nagy előnyökkel járhatnak még az ilyen kis változtatások is” – kommentálta az eredményeket Mengxi Du, az újonnan megjelent tanulmány vezető szerzője, a Tufts Egyetem munkatársa. Hozzátette, további előnyökkel járhat, ha az iparág több erőfeszítést tenne azért, hogy egészségesebb alternatívákkal helyettesítsék a magas kalóriatartalmú menüelemeket, vagy változtatnának a recepteken.
A tanulmány becslése szerint egyébként a változtatásokból a 20 és 44 év közötti fiatal felnőttek profitálhatnak a legtöbbet. Ebben a korcsoportban ugyanis az utóbbi időben aránytalanul nőtt a rákos megbetegedések száma. A kutatók szerint ugyanakkor fontos lenne, hogy kevésbé képzett vagy alacsonyabb jövedelmi szinttel rendelkező társadalmi csoportokat jobban tájékoztassák a tápanyag-információk jelentéséről – ők ugyanis jellemzően kevésbé tudják értelmezni ezeket.
Nem hiába mondják a szakemberek, hogy minden falatot alaposan rágjunk meg. A mértéktelen és gyors falás, az egészségtelen, zsíros ételek rendszeres fogyasztása komoly egészségügyi problémákat okozhatnak, haspuffadáshoz, gyomorfájdalmakhoz vezethetnek.
Európában is bevezethetik?
Az amerikai törvény előnyeit látva joggal merülhet fel benned is a kérdés, hogy vajon tervezik-e Európában is egy hasonló előírás bevezetését. Érdekes, hogy míg az Európai Unióban forgalmazott, előre csomagolt élelmiszereken már jó pár éve kötelező feltüntetni a tápértékre vonatkozó információkat, addig Európa legtöbb országában még mindig nem írják elő a kalóriatartalom jelölését az éttermek étlapján.
Az EU-n kívüli Egyesült Királyság már 2022 óta megköveteli a legalább 250 alkalmazottat foglalkoztató, angliai vendéglátóipari egységektől, hogy feltüntessék a nem előrecsomagolt élelmiszerek és üdítőitalok kalóriainformációit az étlapjaikon. Írországban már 2015 óta fontolgatják ennek bevezetését, de azóta sem jutottak el a megvalósításig. Skócia és Wales is hasonló lépésre készül.