Az amerikai Mayo Klinika kutatói felfedezték, hogy milyen mechanizmus szerint növekszenek a test zsírszövetei. A megnövekedett hasi zsír megnöveli az anyagcsere betegségek kockázatát, míg a test alsó felére felszedett zsír - úgy látszik - csökkenti.
A kutatók 28 önkéntest 8 héten keresztül hizlaltak hatalmas nyalókákkal, jégkrémmel, cukros üdítőitalokkal és majdnem mindennel, amit csak enni akartak. 15 férfi és 13 nő vett részt a tanulmányban. A kutatók pedig megmérték a testzsír arányát kezdetben és a 8 hetes hizlaló kúra után. A résztvevők átlagosan 2,5 kg-t zsírt szedtek fel a felsőtestükre és 1,5 kg-ot az alsótestükre. Éppen mielőtt a zsírszövet növekedése megindult, a felsőtest preadipocitáinál - azok a sejtek, melyekből később kifejlett zsírsejt lehet - megfigyelték az úgynevezett hírvivő, azaz messenger RNS számának növekedését.
Az eredmények fényében megdőlni látszik az elmélet, miszerint a zsírsejtek száma felnőttkorban már nem változik. Úgy látszik, hogy az a képesség, hogy az altesti zsír tárolásához újabb zsírsejteket állítunk elő, valamiféle védelmet nyújt a felsőtest számára, ezáltal segít megelőzni az anyagcsere-betegségek kialakulását, mint például a cukorbetegség.
Videó: HáziPatika.com