A modern diéták ma már ott tartanak, hogy a fogyókúrázókat igyekeznek megkímélni a kínzó éhségérzettől. Éppen ezért teljesen tiltják a közkedvelt ételeket, így a tejtermékeket és a gabonaféléket. Közben intenzív testmozgást írnak elő. Ám aki a nagyobb megerőltetést nem bírja, az frusztrálódva lemarad-kimarad a diétából. Aki pedig a kedvenc ételeit nem ehette addig, a (félbehagyott) fogyókúra után újra nekilát az evésnek, és ismét gyorsan túlsúlyos lesz.
Sokkal ígéretesebb ennél, ha valaki tartósan, de kis lépésekben, szinte észrevétlenül alakítja át az életét. Így az életöröm is megmarad, és a kilók is eltűnnek. Hosszabb ideig tart ugyan így a folyamat, de tartósabb hatást érhetünk el - írja a német Focus magazin .
A fogyást igazán segítő élelmiszereket érdemes gyakrabban fogyasztanunk, így átalakíthatjuk az étrendünket, méghozzá nagyobb megerőltetés nélkül. Az ilyen ételek közé tartozik a reggeliként amúgy kedvelt tojás. Ez tovább laktat, mint a lekvárral megkent kenyér.
Ha ebéd előtt salátát eszünk, az fizikailag is megtölti a gyomrunkat, így kisebb az igényünk a főételek fogyasztására. Vinaigrette (francia öntet) készítését is javasolja a német lap, a benne lévő ecet lassítja a béltraktuson való átjutást, az olívaolaj pedig az aromaanyagai révén nagyobb telítettségérzést kelt, mint a többi étolaj.
A zöldtea az anyagcserét gyorsítja fel, a zsírégetésben segít, és csökkenti a káros LDL-koleszterin-szintet. A csípős fűszerek, például a csili a vérellátást, az anyagcserét és a zsírégetést fokozzák.
A nagy rosttartalmú élelmiszerek (teljes kiőrlésű kenyér), a gabonapelyhek, a hüvelyesek telítettségérzést keltenek , másrészt nagyon egészséges fogyást tesznek lehetővé. A veszélyes hastáji zsírrétegek leépítéséhez járulnak hozzá. Így tehát a fehérkenyeret teljes kiőrlésűre változtatva, és reggelire müzlit fogyasztva nagy lépést tehetünk az előnyös alak felé.
Étkezés előtt egy pohár vizet inni: ez jól bevált trükk arra, hogy kevesebbet együnk. A folyadék megtölti a gyomrunkat, és előbb bekövetkezik ezáltal a telítettségérzés. A víz az anyagcserét is fellendíti. S ha az édes ivólevek helyett iszunk vizet, az további előnyökkel jár. A fogyás egyik kulcsa éppen az, hogy többet igyunk, és kevesebbet együnk. A víz a vesét is segíti, így a káros melléktermékektől megszabadulhat a szervezetünk.
Korábban az étkezési tanácsok arról szóltak, hogy együnk sok gyümölcsöt, mert a bennük lévő cukor kevésbé káros, mint a háztartásokban lévő kocka-, kristály- vagy porcukor. Ez azonban az újabb kutatások szerint nem biztos, hogy így van. ezért a vitamin és rostszükségleteket érdemesebb inkább zöldségekből fedezni.
Fogyjunk diéta nélkül? (Fotó: Europress)
A fogyáshoz fontos lehet, hogy a nagyobb étkezések között mellőzzük a kisebbeket. Ezek nemcsak a fogyást akadályozzák, hanem el is fárasztanak, így nehezebben mozgunk, dolgozunk utánuk. A tízórait és az uzsonnát azonban nem felejthetik el a cukorbetegek, nekik szinten kell tartaniuk a vércukrukat, ők tehát a nagyobb étkezések közti kisebbeket is meg kell, hogy tartsák.
A tojások kapcsán már említettük, hogy a fehérjék fogyasztása szintén előnyösebb fogyáskor. De nemcsak a tojás, hanem a szárnyasok, a halak és a joghurt is ide sorolható. A fehérjebevitelre ugyanakkor figyelniük kell a veseproblémákkal küszködőknek, a fehérje ugyanis megterheli ezt a szervet.
A zsír- és cukorbevitelt a fogyókúrázóknak természetesen csökkenteniük kell, de ezt a Focus magazin tanácsai szerint fokozatosan, lassan is megtehetik. Így a finom ízekről nem hirtelen kell lemondaniuk, hanem fokozatosan építhetik le a cukrozott, zsíros ételeket, italokat. A mesterséges édesítőszerek , amelyek cukor nélkül készülnek, segíthetnek ebben a folyamatban.
Kerüljük a nagyobb adagokat az éttermekben és az extra kiszereléseket a szupermarketekben. Ez ugyanis általában felesleges, és csupán többletfogyasztásra próbálják rávenni az eladók a vevőket. Ugyanígy érdemes a saját éhségünket optikai trükkökkel kicselezni: kutatók felmérése szerint minél nagyobb tányérból eszünk, annál többet fogyasztunk. Éppen ezért érdemes a saját otthoni "kiszerelésünket" is csökkenteni, így kevésbé étvágygerjesztő terítékkel foghatjuk vissza a kalóriák bevitelét.
A lassan evők is jól járnak fogyáskor: előbb érik el a telítettségérzést, így kevesebbet kell enniük ugyanolyan jóllakottság eléréséhez. Fontos az is, hogy az étkezésre koncentráljunk, ne olvassunk, tévézzünk, álldogáljunk közben, mert mindez eltéríti a figyelmünket, és nem vesszük észre, hogy már jóllaktunk. Ilyenkor a szükségesnél tovább eszünk, ami fogyáskor nem túl jó dolog.
A sok hétköznapi testmozgás: séta, házimunka, kerti munka szintén segít a fogyásban, ezt aligha kell részletezni. Ehhez járulhat még valamilyen sport, ami az izmokat karban tartja, ugyanis fogyáskor sokszor az izmok is gyengülnek. A has környékén felgyülemlett zsírrétegeket is sportolással építhetjük le a legkönnyebben.
Van még egy technika, ami segíthet a fogyókúrában. Akik ezt teszik, sokszor gondolnak valamilyen kedvenc ételükre, vagyis sóvárognak valamire, amit esetleg nem esznek ilyenkor. Kutatásokra hivatkozva a Focus azt javasolja, hogy ilyenkor igyekezzünk inkább az utolsó étkezésre gondolni, akkor ugyanis sóvárgás nélkül emlékezhetünk ételekre.
Végül a lap azt is ajánlja: nevessünk sokat! Aki ezt teszi, már önmagában is fogyni kezd, hiszen ez valódi energiát igényel. Igaz, valódi nevetés, valódi érzelmek esetén tudunk nevetve fogyni. A jó hangulat tehát fontos diéta idején is.