Az elhízás betegség, melynek hátterében állhatnak lelki tényezők is. Ezek felderítése a pszichológus vagy pszichiáter feladata. A lelki problémák orvoslása gyakran hozzájárul a testsúly normalizálásához, a sikeres fogyókúrához, az önbizalom visszanyeréséhez.
"A hipnózist a legszélesebb körben elfogadott nézet szerint egyfajta módosult tudatállapotnak tekinthetjük. A hipnózis során az egyik ember (hipnotizáltnak vagy a hipnózis alanyának nevezzük) egy másik személy, a hipnotizőr által adott szuggesztiókra (sugalmazásokra) reagál,
A hipnózis közben a belső világunkra koncentrálunk, ilyenkor az emberek ellazulhatnak, magukba mélyedhetnek, ilyen tudatállapotban megszűnhetnek fájdalmak, újraírhatóak egyes viselkedésminták, kiderülhet valamely probléma lelki gyökere.
Ezt az előnyt a pszichoterápiában ősidők óta hasznosítják.
A hipnózist épp ezért sokan az orvostudomány és a lélekgyógyászat anyjának tartják.
Éber hipnózis Gáti Ágnes és Árokvits Amaryl azt írják tanulmányukban, hogy a hipnózis használható az önértékelés javítására, az éhség és jóllakottság iránti érzékenység megtanítására, a testképzavar korrekciójára, a túlevést okozó traumák feldolgozására.
A hipnoterápia általában jól alkalmazható a bulimiások kezelésének felgyorsítására is, bár ahogy ezt a videóban dr. Túry Ferenc elmondja, a probléma gyökere néha olyan mélyen van, hogy még hipnózis hatására sem sikerül eredményt elérni.
Kiemelt jelentőséget tulajdonítanak az úgynevezett aktív-éber indukciós technikának, amikor intenzív, aktív mozgás közben, tehát futógépen futás, szobabiciklizés közben, nyitott szemmel alakul ki hipnózis.
Nem igaz, hogy hipnózisban az ember olyat mond, vagy tesz, amit egyébként nem tenne! Csak olyan dolgokat hajt végre, amelyeket éber állapotban is szeretne megtenni, de valamely lelki mechanizmus akadályozza ebben (például felejtés, elfojtás stb). Tehát senkit sem lehet hipnózisban olyasmire kényszeríteni, ami nem felel meg az illető erkölcsi érzékének.
Azt is fontos tudni, hogy senki sem hipnotizálható akarata ellenére. A módosult tudatállapot létrejöttéhez elengedhetetlen a páciens aktív közreműködése.
Olvassa el sorozatunk előző két részét is:
A zabálás pszichológiája - videó!
Forrás:
Túry Ferenc és Pászty Bea (szerk): Evészavarok és testképzavarok. Pro Die Kiadó. Budapest, 2008.
Magyar Hipnózis Egyesület
Hipnoterápia
Az orvosi hipnózis