Az alacsony glikémiás indexű (Gl) ételek fogyasztása növeli a glukagontermelést, mely az étvágycsökkenést és a teltségérzetet okozza.
Ezt fedezte fel egy új kutatás, melyet Harrogate-ben hoznak nyilvánosságra az Endokrinológiai Társaság éves gyűlésén. A Londoni Királyi Főiskola kutatói megvizsgálták az alacsony és a magas GI hatását a glukagon termelésére. Ez az első tanulmány, mely segít megérteni, hogy az alacsony GI-ű ételek miként okoznak teltségérzetet.
A GI egy olyan rangsorolás, mely a szénhidrátokkal van összefüggésben, aszerint, hogy milyen hatással vannak a vércukorszintre. Az alacsony GI ételeket hosszabb ideig tart megemészteni és lassabban bocsátanak ki cukrot a véráramba, mint a magas GI ételek. A magas GI-szel rendelkező táplálékok közé tartozik a fehér kenyér, a kukoricapehely. A tej, a legtöbb gyümölcs és zöldség GI-e azonban alacsony.
Az alacsony GI diétáról eddig is tudták, hogy csökkenti az étvágyat, csak a mögötte rejlő mechanizmust nem ismerték. Dr. Reza Norouzy és munkatársai ezért megnézték 20 egészséges önkéntes esetében, hogy egyetlen alacsony illetve magas GI étkezés milyen hatással van a glukagontermelésre. Minden résztvevő ugyanazt ette vacsorára, majd reggel vagy alacsony (46), vagy magas (66) GI-ű reggelit kaptak. Két és fél óra alatt 30 percenként vettek tőlük vért a glukagon-peptid 1 (GLP-1) és az inzulin szintjének megállapításához. A GLP-1 az a hormon, mely a teltségérzetet és az étvágycsökkenést okozza. Azoknál, akik az alacsony GI-jű reggelit ették, 20 százalékkal magasabb volt a GLP-1 szintje a vérükben, és 38 százalékkal alacsonyabb az inzulin szintje. Az eredmények első ízben mutatták ki, hogy az alacsony GI növeli a GLP-1 termelést és feltételezi egy fiziológiás mechanizmus jelenlétét, mely nagyobb teltségérzettel jár.
Dr Reza Norouzy elmondta: "Az eredményeink elsőként mutatták ki, hogy a GI közvetlenül befolyásolja a glukagontermelést. Azt eddig is tudtuk, hogy a GLP-1 hormon és az alacsony GI egymástól függetlenül is étvágycsökkenséhez vezetnek. A tanulmány erre épített azáltal, hogy fiziológiás alapot adott annak magyarázatára, miként csökkenti jobban az étvágyat az alacsonyabb GI. A GLP-1 az egyik leghatékonyabb hormon az étvágy csökkentésére. Az eredmények azt sugallják, hogy az alacsony GI azért telítenek el jobban, mert emelkedik a véráramban a GLP-1 szintje. Ez egy izgalmas eredmény, mely további ötleteket ad az étvágy szabályozására nézve. Ez egy előzetes tanulmány, melyben csak kevesen vettek részt. Ki kell terjeszteni az eredményeket nagyobb mintaszámra is."