Egyes budapesti piacokon kilónként akár 4500 forintot is elkérnek a dióért. A drágulást a szakemberek szerint semmi sem indokolja, sőt – írja a Világgazdaság.
Nem zárhatnak jó szezont a hazai diótermesztők: amíg ugyanis az időjárás a termés mennyiségét csökkentette, a kedvezőtlen piaci helyzet az árak alakulásában okozott nehézségeket a gazdálkodóknak. Kelemen Péter, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke a vg.hu-nak elmondta: a hazai dióültetvényeken gyenge, közepes termést takaríthattak idén a termelők. Bár az év első felében még úgy tűnt, hogy jó szezonnak néz elébe az ágazat, a nyári szárazság miatt alacsonyabb hozamot sikerült elérni.
Mivel az ültetvényeknek csupán a töredéke öntözött hazánkban, a nyári forróság és a kevés csapadék negatív irányba befolyásolta a termést. És bár a darabszámra nem lehetett panasz, a dióbél mérete a legtöbb esetben – főként az öntözetlen ültetvényeken – elmaradt a megszokottól, emiatt az össztermés súlya is átlag alatt maradt.
Egyre nagyobb az import
Az üzemi ültetvények területe folyamatosan emelkedik hazánkban – jelenleg közel kilencezer hektáron termelnek diót –, ám van még hova fejlődnie az ágazatnak. Kelemen Péter szerint óriási hiányosság, hogy az ültetvényeknek csak nagyon kis százaléka öntözött.
Miközben a termés szűkösebbre sikerült az idén, a termelői árak nem felfelé indultak el. Az Agrárközgazdasági Intézet jelentése szerint az elmúlt héten 2800 forintos kilónkénti áron szerepelt a Budapesti Nagybani Piac kínálatában a belföldi dióbél. Ez mintegy 14 százalékos csökkenés a tavalyi szinthez képest.
Az áresés hátterében Kelemen Péter szerint az áll, hogy az elmúlt időszakban egyre több héjas dió érkezik az Egyesült Államokból és Chiléből, erős nyomást gyakorolva az Európai Unió piacára. Emellett idén tetemes mennyiségű olcsó tisztított ukrán dióbél került a hazai és a környező országok piacára. A globális hatások mellett az is az áresés irányába hatott, hogy a korábbi évekhez képest kisebb kárt okozott a dióburokfúró légy.
A nagykereskedelmi ár csökken, a kosárba mégis többért tehetjük bele
Kelemen Péter jelezte: a csökkenés csupán a nagykereskedelmi árakra vonatkozik, a fogyasztói árakban nem történt változás, sőt, a tavalyi szinthez képest akár még magasabb árakkal is találkozhatnak a vásárlók.
A kiskereskedők sokszor annak ellenére emelik az árakat, hogy azt a termelői vagy a nagykereskedelmi árak alakulása nem indokolná – hívta fel a figyelmet a szakember. Megjegyezte: lehet kapni hazánkban olcsóbban, akár 3000 forintos kilónkénti áron is diót, de annak a minősége nem lesz olyan, mint a 4500 forintos változaté.
Ha ezek után inkább mégis mást sütne karácsonyra, arra is vannak ötleteink.