Mesterszakácsok adtak tanácsot az olasz piacokon a bevásárlóknak arról, miből, mit lehet gyorsan, finoman és főleg egészségesen elkészíteni. Az olasz egészségügyi minisztérium ezzel a kezdeményezéssel igyekezett felhívni a figyelmet a helyes táplálkozásra.
Róma
Furcsa, de a friss zöldség-gyümölcs, az egész világon példaként emlegetett mediterrán diéta hazájában is akadnak táplálkozási problémák. Az 57 milliós lakosságból négymillió a túlsúlyos (gondoljunk az olasz filmekből ismerős, hatalmas nápolyi asszonyságokra) - igaz, ezzel az aránnyal Itália még mindig az utolsó a nemzetközi elhízási listán.
Hiába a nagy tál spagettik, az olasz konyha továbbra is az egyik legegészségesebb: persze könnyű ott, ahol gazdag a választék és magas a minőség, legyen ez paradicsom, hal vagy vörösbor. Mindehhez ráadásul olcsón hozzá lehet jutni, így az egészséges táplálkozás nem kevesek kiváltsága, és az olaszok időt is szakítanak az evésre; az ókortól fennmaradt az asztal kultúrája. Itáliában a gyorsbüfé nem divat, a slow food , a lassan és élvezettel elfogyasztott étel a jelszó, és az erről elnevezett, Milánó-közeli gasztronómiai akadémia vezeti az egészséges táplálkozásért folytatott tömegnevelést.
Merthogy ma már Olaszországban is az amerikai elhízás fenyeget, elsősorban a gyermekek között (15-20 százalék a túlsúlyos). A háttérben a megváltozott családi szokások, a felgyorsult munkatempó és a dolgozó anyukák, akiknek egyre kevesebb idejük van egészségeset főzni.