"Ez így nem mehet tovább!"
A legtöbb fogyókúra úgy kezdődik, hogy az ember belenéz a tükörbe és elborzad a látványtól: ahol derekának kellene lennie, ott nagy úszógumik éktelenkednek, a hasa előredomborul, a combjai összeérnek, az álla alatt gömbölyödő tokáról már nem is beszélve.
A dolog azonnali beavatkozást igényel, megszületik hát az elhatározás, hogy "holnaptól fogyókúrázom!". Ha a tükörben látott kép sokkhatása másnap is érvényesül, akkor el is kezdi az illető: keveset eszik, felvásárolja a drogériák és csemegeboltok teljes diétás-gyógyteás kínálatát, vagyonokat költ az éppen divatos csodaszerekre, kapszulákra, teákra és így tovább.
Mindig van valami kúraleírás is a köztudatban, mint egyedül üdvözítő módszer: a léböjttől a fogyókúrás italokon és a varázslevesen át egészen a tojás-, túró-, szőlő-, eper-, ananászdiétáig és még számtalan más ötletig.
Csalódások, kudarc
Ezeknek a közszájon forgó, drasztikus fogyókúra recepteknek közös ismérvük, hogy általában nagyon alacsony bennük
Ha ugyanis a napi energia-bevitel kevesebb, mint az alapanyagcsere, akkor a szervezet védekezni kezd, lecsökkenti az alapanyag-cseréjét, így kevesebb lesz az energia-leadás, a fogyás lelassul, majd, ha az illető befejezi a diétát, a korábban megfelelő energiamennyiség is már meghaladja a felhasznált mennyiséget és lerakódik.
Very Low Calory Diet: csak orvossal!
Az orvosi nyelvben Very Low Calory Dietnek, VLCD-nek nevezik azt a diétát, amelyben a kalória-bevitel nem éri el a napi 800 kcal-át, tehát alatta marad a beteg alapanyag-cseréjéhez szükséges energia-bevitelnek is. Ezt akkor alkalmazzák, amikor az elhízás extrém mértékű (a beteg testsúlya akár 100 százalékkal is meghaladja az egészségesnek tekinthetőt, vagyis az illető testtömeg-indexe, BMI-je 40 körüli vagy magasabb) és elsősorban a hasra terjedő, alma típusú elhízás esetén. Ilyenkor ugyanis az elhízás szövődményeinek, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a magas vérzsír-szint, szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának fokozottabb az esélye, és a nagy egészségi kockázat miatt sürgőssé válik a súlyleadás.
A VLCD-nek szélsőséges módja az úgynevezett nulla-diéta, a koplalás, amikor a beteg alig vagy egyáltalán nem fogyaszt energiahordozó tápanyagokat, csak folyadék- és vitaminpótlás történik. Ezt a drasztikus testsúlycsökkentő diétát azonban a súlyos mellékhatásai és hosszú távú eredménytelensége miatt ma már az orvosok nem ajánlják. (Sajnos, elkeseredett fogyókúrázók ma is megpróbálkoznak vele, ami azonban nagyon veszélyessé válhat, felboríthatja az illető anyagcseréjét, különösen házilagos kivitelben, orvosi ellenőrzés nélkül.)
Az igen alacsony kalóriatartalmú diétát a hazai szakemberek csak orvosi, dietetikusi ellenőrzés mellett, leginkább intézeti körülmények között, alapos orvosi kivizsgálás után tartják elfogadhatónak. Ilyenkor a napi 500-800 körüli kalóriamennyiségű étrendet állítanak össze, amely fehérjebevitelen alapszik (húsok, halak, szárnyasok, sovány tejtermékek), kiegészítve zöldségekkel, és gondoskodnak a vitaminok, ásványi anyagok pótlásáról is.
Amikor tilos alkalmazni a VLCD-t
Ha a betegnél már jelentkeztek a szív- és érrendszeri betegségek jelei, például ritmuszavara van, három hónapon belül infarktuson esett át, vagy vese- és májelégtelenségben szenved, más módszert kell választani.
A VLCD nem alkalmazható testsúlycsökkentő diétára akkor sem, ha valamilyen akut betegség lép fel, például lázzal, hasmenéssel járó állapotban. Depresszió és pszichés eredetű táplálkozási betegségek, bulímia illetve anorexia nervosa esetén is tilos az igen alacsony energia-bevitellel járó diéta. Közvetlenül műtétek előtt álló betegek esetében sem ajánlott, hiszen a fehérje- vagy ásványianyag-hiányos állapot rontja a sebgyógyulást.
18 éves kor alatt és 65 év felett szintén nem tanácsolják a szakemberek ez a diétát. Mellékhatásai a rövid távú alkalmazása során alig fordulnak elő, de (külföldön hosszabb ideig is használják a VLCD-t) hosszabb időn át tartva fáradékonyság, gyengeség, székrekedés, bőrszárazság, hányinger, hasmenés, menstruációs zavarok is jelentkezhetnek. Fokozhatja az epekőképződést, ezért olyan elhízottaknál, akiknek epebetegségük is van, nem ajánlott.
Egy bevált gyakorlat
A VLCD lehet egy hosszabb távú, teljes életmódváltozást is kialakító testsúlycsökkentő diéta első, bevezető szakasza, ahogyan azt például a Szent Imre Kórház Lipid Részlegén alkalmazzák.
A menetrendje ennek a következő: első lépés egy teljes körű orvosi állapotfelmérés, kivizsgálás. Ha nincs kizáró ok, egy 7-10 napos bevezető szakaszban alkalmazzák a VLCD-t, amely 4-5 kg fogyást is eredményezhet. Ez a sikerélmény megalapozza a beteg motivációját, segíti a későbbiekben, a könnyített, 1200-1500 kalória-bevitelt engedélyező, otthoni diéta betartását. Az Európai Unió tápanyag-beviteli minimum meghatározása szerint a VLCD során az 500-800 kalóriás kúrát úgy kell összeállítani, hogy abban szerepeljen 50 g fehérje (205 kcal), 55 g szénhidrát (225 kcal) és 7 g zsír (65 kcal).
Mint minden, 1500 kalória alatti bevitel esetében, itt is szükséges a vitamin és ásványi anyagpótlás is. Ennek megfelelő szintjét, például a vér kálium szintét az intézményi VLCD kúra során rendszeresen ellenőrzik.
Dr. Pados Gyula: Túlsúly - elhízás