Az öregedés során felszedett kilók azonban csak megfelelő határokon belül veszélytelenek.
Ma már a világ minden táján a halál leggyakoribb oka a szív-és érbetegségek csoportja. Az Egyesült Államokban ennek okait hatalmas vizsgálatokkal kutatják. Ilyen tanulmány az Aerobic Center Longitudinal Study, melynek 14 346 résztvevője tizenegy esztendeje rendszeresen jár ellenőrző vizsgálatra.
A vizsgálat elkezdésekor átlagosan 44 éves, egészséges férfi adatait olyan szempontból dolgozták fel, hogy egészségi állapotuk hogyan alakult és ha valaki meghalt, annak mi volt az oka. Duck-chul Lee, a kutatás vezetője és munkatársai jól tudták, hogy ebben a munkában megbízható adatokat csak akkor kaphatnak, ha a résztvevők lényeges körülményeiket illetően hasonlóak, a vizsgálati alanyok ezért fehér bőrű, középosztálybeli, magasan iskolázott férfiak voltak.
Induláskor futószalagon végzett terheléses vizsgálat útján meghatározták valamennyi vizsgált személy maximális fizikai teherbíró képességét. A testmagasság és a testsúly mérésével kiszámolták a testtömeg indexet, amely kifejezi a súlyviszonyokat. Az utolsó hat évben ezek alakulását ismételten ellenőrizték.
Az adatok értékelésekor minden szív-és érbetegség szempontjából fontos kockázati tényezőt, a dohányzást, a családi előzményekben esetleg előforduló szívbetegségeket, a cukorbetegséget, a vérnyomást is figyelembe vették. A tanulmány részletes eredményeit a Circulation szakfolyóirat közölte.
A halálozás esélye abban a csoportban volt a legkisebb, amelyiknek tagjai fizikai terhelhetőségüket legjobban megtartották, sőt növelték, függetlenül testsúlyuk esetleges változásától. A mért terhelhetőség egységnyi növekedése a szív-és érrendszeri halálozás kockázatát 19 százalékkal csökkentette és a bármilyen okból bekövetkező halál esélyét 15 százalékkal vitte lejjebb.
Az összefüggés ellenkező irányban is igaznak bizonyult: a fittség megtartása megnyújtja az életesélyt, bármilyen módon változik a testsúly.