Ismét egy érdekes kérdéssel fordultak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). Az egyik levélíró ezúttal arra volt kíváncsi, hogy vajon miből készül a gyerekek egyik nagy kedvence, a gumicukor. A szakértők válaszát a Nébih Facebook-oldalán osztották meg, az alábbiakban pedig mi is összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Szénhidrátalapú szilárd gél
A Magyar Élelmiszerkönyv definíciója alapján a gumicukor „cukor, glükózszirup, esetleg invertcukorszirup és zselésítőanyagok felhasználásával készült, ízesített és színezett, öntéssel alakított, esetenként panírozott, gumiszerűen rugalmas, puha cukorka”. Tehát tulajdonképpen egy szénhidrátalapú szilárd gélről van szó. Általában savanykás vagy édesebb gyümölcsíz és élénk szín jellemzi ezeket a kellemesen puha, mégis szilárd állagú édességeket.
Miért van benne ennyi cukor?
A szénhidrátok a gumicukor fontos alkotóelemei. Nemcsak azért, mert ezektől lesz édes a cukorka, hanem azért is, mert a glükózszirup miatt hosszabb ideig tárolható az édesség minőségromlás nélkül. A gumicukrot tehát kristálycukor, glükózszirup, keményítőszörp és invertcukorszirup felhasználásával állítják elő, majd a már kész masszát gyümölcslevekkel és aromákkal ízesítik, valamint zöldség-, gyümölcs- és növénykivonatokkal színezik – írta a Nébih.
A gumicukorba a szénhidrátok mellett zselésítőanyag, a leggyakrabban zselatin is kerül. Ezt az íztelen, színtelen és szagtalan anyagot többnyire sertésbőrből készítik. Ma már kaphatóak azonban úgynevezett vegán gumicukrok is, amikhez az állati fehérje helyett növényi, szénhidrátalapú zselésítőanyagokat, például pektint használnak.