Bár a tudomány álláspontja szerint minden mozgás jót tehet az egészségünknek, egy, a WebMD által is szemlézett hollandiai kutatás szerzője, Gali Albalak arra volt kíváncsi, hogy a fizikai aktivitás időpontjának lehet-e bármilyen további egészségügyi előnye a szervezetünkre nézve.
A délelőtti mozgás egészségügyi előnyökkel járhat
Ennek vizsgálatához Albalak kollégáival együtt a UK Biobank által gyűjtött, közel 87 ezer alany adatait használta fel, amelyek a férfiak és nők fizikai aktivitási szokásait és a szívük egészségi állapotát követték nyomon. A résztvevők életkora 42 és 78 év között alakult, és közel 60 százalékuk nő volt.
Az alanyok közül mindenki egészséges volt, amikor egy-egy aktivitáskövetővel látták el őket: ez egy héten át figyelte a mozgásmintákat, szívük állapotát viszont átlagosan 6 éven keresztül követték nyomon. Ez idő alatt nagyjából 2900 résztvevőnél alakult ki szívbetegség, míg körülbelül 800 fő kapott stroke-ot.
Hogyan kapcsolódik ehhez az edzés időzítése?
A tudósok szerint azoknál a nőknél volt a legalacsonyabb a szívroham, illetve a stroke kockázata, akik délelőttre, vagyis 8-11 közé időzítették a testmozgást. Továbbá náluk 22-24 százalékkal kisebb volt a szívbetegség kockázata azokhoz képest, akik a nap későbbi szakaszában voltak a legaktívabbak, míg a stroke relatív kockázata 35 százalékkal csökkent a délelőtt mozgóknál.
Érdekesség, hogy a férfiak vizsgálata során a tudósok nem találtak arra utaló jeleket, hogy a reggeli, illetve délelőtti testmozgás bármilyen kifejezett előnnyel járna szívük egészségére azokhoz képest, akik a nap más szakaszában mozogtak. Albalak szerint további kutatásokra lenne szükség a témában.
Építsünk be több mozgást a nap első felébe
Bár a tudósok azzal is tisztában vannak, hogy a negyvenes-ötvenes éveikben járó nők többsége életkörülményeiből adódóan nem tud délelőttönként edzeni – mert legtöbbjük a munkahelyén van –, azt tanácsolják, hogy mindenki legyen annyira aktív a nap első felében, amennyire csak tud. Aki sportolni jár, válasszon reggeli időpontot, vagy menjen gyalog, illetve, ha megteheti, biciklivel a munkába. Az ülőmunkát végzők pedig jól teszik, ha kávészünetek helyett inkább egy-egy testmozgásszünetet tartanak az irodában.