A pufók kisgyerekek állandó csúfolásától a kövér felnőttek munkahelyi kigúnyolásáig széles körű a társadalmi ellenérzés a súlyproblémákkal küszködő emberekkel szemben. Azt azonban eddig nem sikerült megfejteni, hogy mik az okai ezeknek a megnyilvánulásoknak. Most egy kutatócsoport rájött.
Gyakori látvány a játszótereken, hogy a kövér gyerekeket csúfolják a társaik. Nem sokkal jobb a helyzet a felnőttek világában sem, ahol a túlsúllyal küzdő férfiakat és nőket is gyakran megtalálják a kollégák. Azt azonban eddig senki sem tudta bebizonyítani, hogy mi az oka a társadalom ilyen viselkedésének.
A University of British Columbia kutatói egy most publikált tanulmányukban azt állítják: rájöttek a titokra: ez pedig nem más, mint az, hogy az agy a kövérséget tévesen betegségként értelmezi.
A kutatók szerint az immunrendszer azért lendül akcióba a kövérség látványára, mert nem annak tekinti, ami valójában, hanem a fertőzéssel hozza összefüggésbe.
"Az elhízott emberek iránti ellenszenv erőteljes és átható előítélet a jelenlegi társadalmak egy részében. Kutatásaink elsőként a világon bebizonyítják, hogy ennek az előítéletnek a gyökerei több, független mechanizmuson alapulnak" - állítják a tudósok.
A szakemberek több kísérletet is végeztek, ezek során asszociációk és tesztek segítségével hasonlították össze a férfiak és nők nézeteit és reakcióit a kövérséggel kapcsolatban.
Kiderült például, hogy azok, akik egyetértettek azzal a megállapítással, mely szerint "komolyan aggaszt, ha valaki tüsszentés közben nem takarja el a száját", sokkal nagyobb valószínűséggel értettek egyet azzal a megállapítással, hogy "ha munkaadó lennék, valószínűleg nem alkalmaznék kövéreket", mint azok, akik nem értettek vele egyet.
Másként látja a kérdést Clarissa Dickson Wright a Magyarországon is vetített Két duci hölgy című tévéműsor sztárja. "Az 1960-as években rengeteg bigott ember volt, akik feketellenesek, zsidógyűlölők, bármi-ellenesek voltak. Amikor aztán már ezt nem tűrte tovább a társadalom, akkor étel-nácik lettek, és a kövéreket kezdték támadni. Szerintem valójában ez hajtja az embereket a kövérek ellen és nem valamilyen tudatalatti reakció" - fejtegette Clarissa Dickson Wright.
A sztárszakács ennek kapcsán elmesélte, milyen ellenérzés él az Egyesült Államokban a "kövér" szóval szemben is. "Amikor bemutatták a műsorunkat, az újságírók megkérdezték: 'Milyen érzései vannak a műsor címével kapcsolatban?' (A műsor szó szerinti angol címe: 'Két kövér hölgy' - a szerk.) Visszakérdeztem: 'Melyik szóra gondol? Ketten vagyunk és remélem nem akarja azt mondani, hogy nem vagyunk hölgyek?' Egyszerűen a szót sem merték kiejteni" - mondta Clarissa Dickson Wright.