Szeptember 3-án a Nemzetközi Urológiai Társaság 29. konferenciáján a témával kapcsolatos előadást mutatták be a párizsi kongresszusi központban.
A bemutatott vizsgálatban a vizelet azon tulajdonságait elemezték, amelyek segítségével előre meg lehet jósolni a kőképződést a súlyosan elhízottakban. A vizsgálat során 32 nő és 13 férfi vállalta hogy az elhízást mérséklő műtét előtt 24 óráig gyűjtik a vizeletüket és részletesen feljegyzik mit fogyasztottak. A kutatók testtömeg indexet (testsúly osztva a testmagasság méterben kifejezett négyzetével) és a szedett gyógyszereket is feljegyezték. Egy képzett dietetikus az étkezési naplóban felsorolt ételekből kiszámolta az azoknak megfelelő anyagcseretermékek mennyiségét. - írja a MediPress.
A résztvevők átlagéletkora 46,9 év volt, míg az átlagos testtömeg indexük 46,4 kg/m2. Az összes betegre teljesült a súlyos elhízottságot jellemző nemzetközi kritérium, a 40, vagy annál nagyobb testtömeg index. A résztvevők mindegyikében legalább egy kóros vizeletparamétert találtak, amely fokozza bennük a kőképződés kockázatát. Az átlagos vizelet össztérfogat 1,5 liter/nap volt, így a betegek 71,1 százalékának kevés (kevesebb, mint napi két liter) volt a vizelete.
A betegek vizeletét telítettnek találták az esetek 53,3 százalékában nátrium urátra, 57,7 százalékában húgysavra, 28,8 százalékban kalcium-oxalátra és 15,5 százalékban kalcium-foszfátra. További eltéréseket is találtak: alacsony citrátszint, magas nátrium szint, magas húgysavszint, magas oxálsav szint és magas kalcium szint. Az esetek 31,1 százalékában találták alacsonynak (kevesebb, mint 5,5) a vizelet pH-ját.
A vizsgálat adatai szerint tehát a súlyosan elhízottak 100 százalékában található legalább egy, kőképződésre hajlamosító vizelet paraméter eltérés. További vizsgálatok szükségesek annak megállapítására, hogy az elhízást mérséklő műtéteknek milyen hatása van ezekre a kockázati tényezőkre.
STOP