A Pécsi Tudomány Egyetem Egészségtudományi Karának szakemberei elkészítették azt az átfogó vizsgálatot, amellyel a régió lakosságának egészségi állapotát mérték fel. A reprezentatív kutatás célja az volt, hogy az energiaegyensúly vizsgálatához korra és nemre reprezentatív mintán felmérjék a két megye lakosságának táplálkozási szokásait , táplálékbevitelét, fizikai aktivitását és antropometriai adatait, továbbá, mindezzel párhuzamosan az egészséges táplálkozással kapcsolatos fogyasztói attitűdöket is.
Az eredmények azt mutatják, hogy testtömegindex alapján (BMI) az itt élő felnőtt lakosság 60 százaléka túlsúlyosnak vagy elhízottnak mondható. Átlagosan 97 cm a férfiak derékkörfogata, ugyanez a nőknél majdnem eléri a kritikus 88 cm-es határértéket, mely szintén az elhízás jó mérőeszközének tekinthető. A férfiaknál 102 cm, a nőknél 88 cm felett jelentősen megnő a következményes betegségek kialakulásának kockázata, ezért erre az adatra különösen oda kell figyelni.
A kutatásból jelentős összefüggés mutatkozik a testtömegindex és az egészséges táplálkozás fontosságának megítélése között. A testtömegindex alapján elhízott csoportba tartozó válaszadók a mindennapi egészséges táplálkozást jellemzően nem tartják központi kérdésnek az életükben.
A fizikai aktivitás felmérésének eredményei szerint a normál testtömegűek 44,7 százaléka, a túlsúlyosak vagy elhízottak 54¬–63,2 százaléka egyáltalán nem sportol.
Intervenció a kérdőíves kutatást követően
Az állapotfelmérés után a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézet a PécsTV-vel együttműködve az egészséges táplálkozást és életmódot igyekezett népszerűsíteni a régióban. Az E-Harmónia életmódprogram keretében elkészültek és adásba kerültek a lakosság életmód-változtatására ösztönző kisfilmek, amelyek a táplálkozás és a fizikai aktivitás egészségmegőrző szerepét emelték ki a különböző korosztályoknál.
Az oktató programok mellett a lakosság receptversenyen vehetett részt, amelyet dietetikusok értékeltek. A program honlapján az érdeklődök folyamatosan követhették az aktuális oktató videókat, a hozzájuk kacsolódó tudományos cikkeket, recepteket, valamint a javasolt életmódváltás lehetőségeit.
Jelenleg a felmérés második fázisa zajlik, amelyik az intervenció hatását hivatott vizsgálni. Az oktató periódus előtti és utáni eredmények összehasonlító elemzése a következő hónapokban várható.