A módszer célja, hogy a gyomor befogadóképességét szűkítve csökkentse az elhízással élők étvágyát, így elősegítve a sikeres fogyásukat. A beavatkozás során egy kamerával ellátott, rugalmas endoszkópot vezetnek le egy a gyomorba a páciensek száján és nyelőcsövén keresztül, amellyel aztán összehajtják és összevarrják a gyomorfal egyes részeit. Az endoszkópos hüvelyes gyomorplasztika, avagy ESG után a felépülés rövidebb időt vesz igénybe, mint a hagyományos gyomorszűkítő műtét után, emellett újabb beavatkozással vissza is fordítható. Ambulánsan elvégezhető, azaz a szövődménymentes páciensek még aznap otthonukba távozhatnak – írja a SkyNews.
A hivatalos ajánlás szerint a beavatkozás azok számára ajánlható fel, akik testtömegindexe (BMI) meghaladja a 30-as értéket, fogyni pedig nem tudtak életmód-változtatás révén, illetve nem alkalmasak gyomorszűkítő műtétre. Angliában egy 2021-es felmérés alapján a felnőttek 25,9 százaléka küzd elhízással, további 37,9 százalékuk pedig túlsúllyal. Az elhízás évente mintegy 6,5 milliárd font kiadással terheli meg az egészségügyi ellátórendszert az országban, egyben ez a rákos megbetegedések második leggyakoribb megelőzhető kiváltó oka.
„Tudjuk, hogy azoknál, akik elhízással vagy túlsúllyal élnek, magasabb az olyan betegségek kockázata is, mint a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás és egyéb szív-érrendszeri betegségek. Bizottságunk arra a megállapításra jutott, hogy az endoszkópos hüvelyes gyomorplasztika egy biztonságos és hatékony beavatkozás az elhízással élők számára, amely csökkenti a gyomor méretét, ezáltal az érintettek kisebb mennyiségű ételtől is jóllakottnak érzik már magukat” – fogalmazott Jonathan Benger professzor, az angliai egészségügyben alkalmazandó irányelvek szabályozásáért felelős szervezet (NICE) tiszti főorvosa. Hozzátette, a módszer nagy előnye, hogy nem igényel kórházi ottalvást, így jelentősen csökkenti a betegek kórházi tartózkodását az egyéb műtéti lehetőségekkel összehasonlítva.
A testsúlycsökkentő, avagy bariátriai beavatkozások közé tartozik még a gyomorgyűrű beültetése és a gyomorbypass vagy gyomoráthidalás, amelynek során a gyomor felső részéből képeznek egy új, kisebb méretű gyomrot, azt összekötve a vékonybéllel. Ezeket 40-es BMI felett, illetve 2-es típusú cukorbetegek esetében 35-ös testtömegindex felett ajánlják. Ugyanakkor, mint arra Benger professzora rámutatott, egyrészt az ilyen típusú műtétek iránt nagyon nagy az igény, másrészt sokan vannak olyanok is, akik vagy nem szeretnék, vagy nem elég jó az általános egészségügyi állapotuk ahhoz, hogy alávessék magukat egy bariátriai műtétnek. „Egy olyan nem invazív eljárást, mint az endoszkópos hüvelyes gyomorplasztika, sokak által várt új lehetőségként üdvözölhetünk” – húzta alá.