Brit tudósok egy olyan tápszer előállításán dolgoznak, amely átrendezhetné az anyagcsererendszert, ezáltal meg lehetne gátolni a gyermekek - és így később a felnőttek - elhízását.
Egereken végzett kísérletek kimutatták, hogy az étvágy szabályozásért felelős hormon, a leptin nagy mennyiségű bevitele megelőzi a súlyfelesleg kialakulását, és csökkenti a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét.
A leptin az egész élet során meghatározza a táplálékfelvételt, a kutatások kimutatták, ha a terhesség alatt és gyermekkorban nagy mennyiségben kerül a szervezetbe, csökkenti a testsúlyt.
Az anyatejben is megtalálható hormonnal kiegészített tápszertej kidolgozása még zajlik, de már sokan kétségeiknek adnak hangot.
Többen úgy vélik, a különleges tápszer hatását gyermekeken is vizsgálni kellene, de nem várható el, hogy bárki kísérleteknek tegye ki gyerekét, ha nem ismeri a pontos kockázatokat.
Mike Cawthorne, a kutatás egyik vezetője szerint elismerte, hogy a tápszerrel való táplálás etikai problémákat is felvet.
"Az elhízás szociális kérdés, de egyben egészségügyi probléma is, amely évről évre rosszabb lesz, és fontmilliókat költünk rá" - tette hozzá.
Több, a kérdéssel foglalkozó kutató kételyeinek adott hangot. Stephen O'Rahilly szerint a leptint könnyen elpusztítja a gyomorsav, így a bevitel sem biztosított.