A beszámoló szerint Frederick vom Saal, az amerikai Missouri Egyetem professzora, egy elhízással foglalkozó konferencián tartott előadásában kifejtette: a kövérek nemcsak azért híztak el, mert sokat esznek, vagy keveset mozognak, hanem mert túl sok jutott ebből a vegyszerből a szervezetükbe, az étellel, a levegővel vagy akár az anyatejjel. A német neurobiológus 115 olyan tanulmányt értékelt ki, amely a bifenol A-val foglalkozik. Következtetése az, hogy már csekély mennyiségű BPA is úgy hat az emberre, mint a női szexuális hormon, az ösztrogén, csekély mennyiség is elegendő belőle ahhoz, hogy hízlaljon.
A BPA fenolszármazék, amely a vegyipar egyik legfontosabb alapanyaga. Műanyagot gyártanak belőle, hogy aztán vizes palackok, és konzervdobozok belső bevonatához használják fel, de a CD-k, DVD-k és más elektronikai cikkek bevonatához is használják. Gyakorlatilag mindenhol ott van, ahol sima felületre van szükség, a csecsemők cumisüvegétől a fóliákig, noha a kutatások szerint káros hatással van a hormonrendszer működésére.
A berlini környezetvédelmi hatóság szakértője szerint hő hatására az anyag kimosódik, és a lúgos kémhatás gyorsítja a folyamatot.
Kétségtelen, hogy a csomagolásból BPA kerül az élelmiszerekbe, vitatott viszont, hogy mennyi ártalmas az emberi szervezetre. A gyártók szerint a kis mennyiség nem károsítja a szervezetet. A WWF Magyarország információi szerint viszont egy sor olyan vegyi anyagot már betiltottak, amelyben BPA található, így a DDT-t, a lindán-t, a penta-BDE-t és a PCB-ket. Ezekről az anyagokról is azt állították a gyártók, hogy veszélytelenek, de közben kiderült, hogy erősen mérgezőek.
A gyártó cégek szerint egy embernek körülbelül 300 kilogramm ételt kellene minden egyes nap BPA-t tartalmazó edényekből elfogyasztania ahhoz, hogy a szervezetében veszélyes mennyiségben halmozódjon fel a méreg.
Ugyanakkor egy clevelandi laboratóriumi baleset mást mutatott; a kísérleti egerek között ijesztő mértékben megnőtt a fejlődési rendellenességgel született utódok száma. Kiderült, hogy az egyik alkalmazott a polikarbonát egérkalitkákat lúgos tisztítószerrel mosta le, így azok anyagából kimosódott a BPA.
A Die Welt online változata szerint tízből kilenc egyetemi tanulmány megerősítette a gyanút, hogy a BPA káros a hormonháztartásra. Az ipar megrendelésére készült tanulmányok ennek ellenkezőjét állítják.
A jövő héten az Egyesült Államokban az egészségügyi hatóság dönt arról, mekkora határértéket engedélyeznek a BPA-ból, és szakértők szerint Európában is szükség lenne hasonló lépésre.
(MTI-Panoráma)