Az amerikai elnök felesége, Michelle Obama múlt héten nagy horderejű kampányt indított a gyermekkori elhízás ellen. A gyermekkori elhízás minden harmadik amerikai gyermeket érinti, és azzal fenyeget, hogy a fiatal amerikai generáció első alkalommal élhet rövidebb ideig, mint szüleik.
Barack Obama elnök rendelet útján állította fel azt az elhízás ellen küzdő akciócsoportot, melynek élére a First Lady állt.
"Kormányom elkötelezett az iránt, hogy egy emberöltő alatt megkettőzzük erőfeszítéseinket a gyermekkori elhízás problémájának megoldása érdekében egy olyan átfogó megközelítésmóddal, amely hatékony stratégiákon alapul, bevonja a családokat és közösségeket, és mind az állami, mind a magánszektort mozgósítja" - áll a rendeletben.
"Nagyon büszke vagyok a feleségem, és a minket támogató miniszterek arra irányuló erőfeszítéseire, hogy megpróbálják kezelni országunk egyik legsürgetőbb egészségügyi kihívását" - nyilatkozta Obama a rendelet aláírásakor.
Az orvosok az elhízás és az ezzel összefüggő betegségek, például a cukorbetegség, a szívbetegségek és bizonyos rákbetegségek miatt arra hívják fel a figyelmet, hogy az amerikai gyermekek mostani generációja a történelem folyamán első alkalommal élhet rövidebb ideig, mint a szüleik. Az Egyesült Államokban a hat és tizenkilenc év közötti gyermekek közel egyötöde elhízott és egyharmada túlsúlyos. Még a csecsemőket sem kíméli a jelenség: közülük mintegy 10 százalék számít elhízottnak.
1980 és 1999 között az Egyesült Államokban a gyermekkori elhízás aránya megháromszorozódott, valóságos járványt okozva, amiért a testmozgás hiányát, az egészségtelen, zsírban és cukorban gazdag, friss zöldségeket és gyümölcsöket nélkülöző étrendet okolják. Az elhízás növekvő aránya következtében a túlsúllyal összefüggő egészségügyi költségek is az egekbe szöktek; míg 1998-ban még körülbelül 78 milliárd dollárt költöttek évente, ez az összeg 2006-ban már 147 milliárd dollárra ugrott.
"Most kell lépéseket tennünk, hogy javítsuk nemzetünk gyermekeinek egészségét, és elkerüljük a megelőzhető betegségekre fordított sok milliárd dollár kifizetését" - áll Obama rendeletében.
Tavaly az Egyesült Államokban első alkalommal megrendezett elhízásról szóló konferencián a gyermekkori elhízást az ország legsúlyosabb egészségügyi válságaként mutatták be, és a szülőket arra kérték, hogy első lépésként tiltsák ki a gyerekszobából a televíziót, hogy a fiatalok kimenjenek a szabadba és mozogjanak. A politikusokat arra buzdították, hogy az elhízás visszaszorítása érdekében vessenek ki adót a cukros üdítőitalokra, és már több iskolában betiltották az étel-ital automatákat, sőt, még csokis tejet sem árulhatnak a büfék.
"Egy emberöltőn belül le szeretnénk számolni a gyermekkori elhízás problémájával" - nyilatkozta televíziós interjújában Michelle Obama.
A First Lady, aki férje megválasztását megelőzően az egyik chicagói kórház elnökhelyetteseként dolgozott, szintén hadat üzent az elhízás ellen Obama kormányzásának első évében. Azzal próbálta népszerűsíteni az egészséges életmódot, hogy konyhakertet alakított ki a Fehér Ház kertjében, és amerikai iskolásokkal együtt sportolt.
"Mozogjunk! címmel országos kampányt indítunk" - mondta Michelle Obama, hozzátéve, hogy a testmozgás jelentőségét saját lányai esetében is hangsúlyozza. "A gyerekeimnek is fel kell kelniük mozogni. Nem ülhetnek a TV előtt. Azért várom el a lányaimtól a sportolást, hogy fiatal nőként megértsék, milyen a versengés, a győzelem, a futás és az izzadás. És erre mindnyájunknak szüksége van."
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Videó: HáziPatika.com