Tavasszal és nyáron sokkal könnyebben tudjuk megőrizni az alakunkat: friss gyümölcsök és zöldségek közül válogathatunk, és szívesen töltünk időt a szabadban, napsütésben. Ezzel szemben a hideg hónapokban a kiegyensúlyozott táplálkozás és a fogyókúra sokkal nagyobb kihívásnak tűnhet. A Health.com segítségével most ahhoz adunk néhány tippet, hogyan tudunk megállítani a súlygyarapodást télen is.
Tervezzük meg előre, mikor mit eszünk!
Karácsony tájékán mindenütt ott a kísértés: forró csokoládé, krumplipüré, ünnepi desszertek stb. Nehéz ilyenkor egészségesen étkezni, és könnyű a fogásokat "jó" és "rossz" kategóriákba sorolni. Sheila Viers életmód tanácsadó szerint ezzel csak rontunk a helyzeten, hiszen ha a "rossz" ételekből is eszünk, akkor bűntudatunk lesz. Ez pedig stresszhez vezet.
Helyette Viers szerint érdemes előre megterveznünk, mikor mit eszünk, beleértve azt is, hogy mikor engedünk a csábításnak, például néhány kocka étcsoki képében.
Az étkezések megtervezése – és az is, hogy mikor együnk valami finomat – segíthet abban, hogy jól érezzük magunkat, de az idő nagy részében tartani is tudjuk az egészséges étrendünket.
Mozogjunk odabent!
A rövid nappalok és a hideg idő miatt nehezebben vesszük rá magunkat, hogy fussunk egyet a szabadban, vagy hogy lemenjünk a konditerembe munka után. Otthon egyszerűen kényelmesebb: de nem is kell kitennünk a lábunkat ahhoz, hogy mozogjunk. Számos mozgásformát végezhetünk otthon, például jógázhatunk vagy kardiózhatunk. Rengeteg videó elérhető online különböző típusú edzésekről: a lényeg, hogy olyat válasszunk, amit élvezünk is.
Szabadulj meg a felesleges víztől!
Általában több csomagolt és feldolgozott élelmiszert eszünk a téli hónapokban, amelyek magas nátriumtartalmúak lehetnek. A zöldségkonzervek, levesek, tészta, kenyér, chipsek és kekszek pedig vízvisszatartást okozhatnak. A víz súlya miatt puffadtnak és lomhának érezheti magát az ember még akkor is, ha figyel a kalóriabevitelre.
Ha viszont alacsony nátriumtartalmú ételeket választunk, és figyelünk a magas káliumbevitelre, azzal csökkenthetjük a vízvisszatartást. A kálium ugyanis segíti a nátrium kiürülését a szervezetből.
Magas káliumtartalmú élelmiszerek például:
- lencse,
- vesebab,
- banán,
- spenót,
- paradicsom,
- édesburgonya.
Ezek mellett a magas folyadékbevitel is segít, még ha ellentmondásosnak is hangzik.
Egyél több főzött gyümölcsöt és zöldséget!
A hidegben inkább választunk egy meleg ebédet egy tál saláta helyett. De a zöldségeket főzve is beépíthetjük köretként, vagy főzhetünk belőlük levest.
Érdemes adni egy esélyt a
- cukkininek,
- répának,
- káposztának,
- zöldbabnak,
- brokkolinak,
- karfiolnak,
- leveles zöldségeknek.
Ha pedig nincs időnk sütni, válasszunk inkább fagyasztott zöldségeket a konzervek helyett, az alacsony nátriumtartalmuk miatt.
Ne feledkezzünk meg a gyümölcsökről sem. Almát, őszibarackot, körtét, szilvát vagy akár cseresznyét is süthetünk, és egy kis mézzel, fahéjjal vagy tejszínhabbal ízesíthetünk.