Az MIT tudományegyeteméről érkező egyik tanulmány azt állítja, hogy a "normális" evés és a túlevés agyunk különböző területein van vezérelve és ha ezeket megismerjük, megtanulhatjuk és kezelhetjük, hogy hogyan állítsuk le a sóvárgást, mielőtt leülnénk enni.. megint.
A tanulmányban optogenetikai módszerekkel vizsgálták egerek agyát, azaz az agy különböző területeit vagy "áramköreit" aktiválták azzal, hogy megvilágították azokat. Amikor az egéragy kényszeres evéssel kapcsolatos területeit aktiválták, a már jól táplált egerek azonnal elkezdtek enni, és még akkor is fogyasztottak a cukoroldatból, amikor büntetést kaptak érte. A cukoroldat eléréséhez ugyanis át kellett haladniuk egy olyan pallón, ami megrázta a lábukat. Amikor nem volt elérhető étel, de az áramkör aktív volt, akkor az egerek a padlót vagy a levegőt rágták. Amikor viszont a kényszeres evéssel kapcsolatos területeket nem aktiválták, az egerek nem estek a túlevés bűnébe.
Most kéne abbahagyni...
Mindez az emberre vonatkoztatva azt jelenti, hogy az agy specifikus területeit kezelve megszüntethetjük a túlevést vagy a kényszeres evést: akár agystimulációval, akár gyógyszerek segítségével. Tye szerint a fókuszált ultrahangos vagy mágneses stimulációk például remekül tudnák az agy kiválasztott területeit aktiválni vagy manipulálni. Hosszú távon - nyilatkozta a kutató -, az izgalmas az lenne, ha az evési ingert valós időben lehetne lekövetni és amikor az érzékelőrendszer megtalálja az agyban az ételkívánást, azonnal ki tudná kapcsolni. Mindezt pedig más addiktív viselkedésminták kezelésére is nagyon jól lehetne használni.