Miért is lenne fontos a szieszta?

Egy kutatócsoport talán megoldotta azon rejtélyt, hogy miért leszünk gyakran igen álmosak egy kiadósabb étkezés után.

A kutatók rájöttek, hogy a magas glükóz szint a vérben kikapcsolhatja azon agysejteket, melyek normál esetben ébren tartanak minket.

Denis Burdakov kutató szerint az eredmények fontosak, mivel az álmossággal üzenhet az emberi szervezet, hogy pihenésre és energiagyűjtésre van szüksége.

Azt már egy ideje tudják, hogy az emberek és az állatok álmosak és kevésbé aktívak lesznek étkezés után, ám az ezen folyamatért felelős agyi jelzéseket eddig nem ismerték igazán.

Burdakov csapata az orexin neuronokként ismert agysejtek csoportját vizsgálta. Ezek a sejtek a hipotalamuszban találhatóak, és az orexin proteineket állítják elő, melyek igen fontosak az emberek normál éberségének fenntartásához. Ezen neuronok kevésbé aktívak éjszaka, ráadásul, ha nem megfelelően működnek, akkor narkolepsziához - kóros alváshoz - vezethetnek.

Korábban a kutatók már kimutatták, hogy az orexin neuronokat a glükóz gátolja, ám azt akkor még nem tudták, hogy ezen neuronok mennyire érzékenyek. Burdakov csapata az orexin neuronokat úgy vizsgálta, hogy a napi étkezéseknek és éhségérzeteknek megfelelő, a glükózszintben bekövetkező változásoknak tették ki azokat, majd lemérték a neuronok működésének mértékét.

Kiderült, hogy a neuronok aktivitása a normál étkezéseknek megfelelő, minimális glükózszint-emeléssel kikapcsolható - mondja Burdakov. A glükózról eddig azt hitték, hogy a neuronok membránjában lévő, káliumion-csatornákra van hatással.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Burdakov úgy véli, hogy ez megmagyarázhatja, miért leszünk álmosak étkezés után, és miért alszunk el nehezebben, ha éhesek vagyunk, mivel a neuronok aktivitása nagyobb, amikor kevesebb glükóz van a vérben. A kutatók szerint az orexin neuronok biztosítják, hogy amikor éhesek vagyunk, ébren maradjunk, így lehetővé válik az optimális táplálékkeresés - mondja Burdakov.

Burdakov szerint, a glükóz miatt, az orexin neuronok érzékenységében bekövetkezett változások elhízáshoz vezethetnek. Az orexinek a tudomány szerint segítenek szabályozni az éhségérzet és az anyagcsere arányát, és amennyiben a neuronokkal gond van, akkor elhízás alakulhat ki. A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy kiderítsék, az orexinek pontosan hogyan működnek együtt azon agyi területekkel, melyek szintén szerepet játszanak az étvágy szabályozásában.

hirado.hu/New Scientist

(2007.07.12. 09:34)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra