"Ez a folyamat nem kötődik a szülinapi gyertyák számához, viszont kétségtelenül történnek a szervezetben olyan változások, amelyek elősegíthetik a súlygyarapodást" - árulta el Dr. Gajdács Ágnes obezitológus, testsúlygyógyász szakorvos, aki azt is hozzátette, hogy a 30-as életévektől kezdődően, a korosodással összefüggő élettanilag még elfogadható súlygyarapodás évi 30 dekagramm (tehát 10 év alatt 3 kiló).
Az élettani súlygyarapodás egyik fő oka, hogy a testösszetétel, tehát az izom-zsír arány fokozatosan megváltozik: a zsírtömeg növekszik, az izomtömeg pedig csökken. Emiatt kritikusan fontos az izomtömeg megőrzése életkortól függetlenül.
Változatlan életmód mellett is lehet hízni
Ha a bevitt energia több, mint amennyit a szervezet igényel és fel tud használni, energetikai többlet állapot lép fel. Ha ez az állapot több napon keresztül fennáll, a szervezet úgynevezett raktározó üzemmódba kapcsol, és eltárolja a zsírsejtekben a többlet energiát, ami hosszútávon hízáshoz vezet. A napi energiaszükséglet többek között függ nemtől, életkortól és fizikai aktivitástól is.
"Érdekes tény, hogy ugyanazon ember napi energiaszükséglete 50 éves korára a 20 éveshez képest akár 25-30 százalékkal csökken. Ez azt jelenti, hogy változatlan energia bevitel esetén évtizedek alatt akár 12-15 kg súlyfelesleget is össze lehet szedni szinte észrevétlenül, ha nem történik meg a bevitt kalóriamennyiség csökkentése, vagy a napi mozgásadag jelentős növelése" - magyarázza Dr. Gajdács Ágnes.
40 felett egyre nehezebb a fogyás
Egy-két plusz falat is sokat számít
"A súlytöbblet leggyakoribb oka az úgynevezett obezogén (hízáshoz vezető) környezet és életmód. Hiszen akár napi 40 kalóriával több táplálék (pl.1 kocka csoki, 4 falat kenyér, 4 korty kóla) 10 év alatt szintén 5-15 kg hízást okozhat a napi fizikai aktivitás mértékétől függően. Hasonlóan hizlaló hatású az inaktív, mozgásszegény életmód , vagy a rendszeres testmozgás megszűnése, csökkenése is.
Felmérések szerint a nők és a férfiak esetében is a harmincötödik életévük után indul el egy jelentősebb súlygyarapodási tendencia. Ez egyrészt a testtömegindexben (BMI), másrészt a haskörfogat értékben is megmutatkozik, ami a szív és keringési rizikó kategóriát is jelzi!"
4 jó tanács a sikeres fogyókúra érdekében
A doktornő azt is elárulta, mikre érdemes leginkább odafigyelni, ha sikeresen szeretnénk fogyókúrázni 40 felett is.
- A táplálkozásunkat tudatosan tervezzük meg. Állítsuk helyre a normális táplálkozási ritmust, a három főétkezés mellett 2 köztes étkezést iktassunk be. Minél gyakrabban fogyasszunk értékes tápanyagokban gazdag minőségi ételeket.
- Találjuk meg azt a mozgásformát, amely leginkább illik hozzánk! Ne csak a kardiotréningre fókuszáljunk, iktassunk be az izomtömeg megőrzését segítő edzéseket is!
- Ha vannak alvásproblémáink, fordítsunk figyelmet azalvásminőségének javítására!
- Törekedjünk a folyadékbevitel normalizálására!