Hogy lefogyunk-e vagy sem, annak elsősorban nem életkori okai vannak. A gond ott kezdődik, ha nem megfelelő a fogyókúrás módszer kiválasztása. Ez olyan kellemetlenséget, stressz érzést okozhat, amit hosszútávon nem akarunk elviselni. Abban a pillanatban ugyanis, amint visszatérünk az eredeti, hízáshoz vezető életmódbeli szokásainkhoz, újra elkezdünk hízni, ráadásul egy újabb kudarccal is "gazdagabbak leszünk".
Ezért olyan kritikus a módszerválasztás! - magyarázza Dr. Gajdács Ágnes obezitológus, testsúlygyógyász szakorvos, aki azt is hozzáteszi, hogy a karcsúsító étrend is lehet bőséges, finom, és könnyen elkészíthető.
A sikeres súlymegtartáshoz hozzájárul még a rendszeres testmozgás , sőt a stresszhelyzetek megfelelő kezelése is. Sok olyan pszichés korlátozó hiedelem is felbukkanhat, mint például "40 felett nehezebb fogyni", ami hosszútávon megakadályozhatja azt, hogy sikerüljön a leadott kilókat megtartani és ne következzen be visszahízás.
Szintén kivizsgálás javasolt azoknak a túlsúlyos (BMI:25-30) és elhízott embereknek, akiknek valamilyen betegsége van, például szív- és érrendszeri betegség, cukorbetegség (vagy azt megelőző állapot pl. inzulin rezisztencia), hormonális betegség (pl. pajzsmirigy alulműködés), magas koleszterin/triglicerid szint, köszvény , mozgásszervi betegség.
A diétás ételek is lehetnek könnyen elkészíthetők és finomak Ilyenkor az esetleg szükséges gyógyszeres kezelés mellett a súlycsökkentő étrendet dietetikus, a mozgásprogramot gyógytornász állítja össze, és optimális esetben a fogyási folyamatot szakorvos menedzseli végig. Ilyenkor a kozmetikai szalonokban vagy természetgyógyász segítségével történő alakformálás, fogyókúra sok veszélyt rejthet magában, ezért nem ajánlott.
Trükkök, hogy sikeresen megelőzzük a súlygyarapodást
Nagyon fontos, hogy odafigyeljünk az életmódbeli tényezőkre. A táplálkozást mindig tudatosan tervezzük meg, ami azt jelenti, hogy állítsuk helyre a normális táplálkozási ritmusunkat, a három főétkezés mellett két köztes étkezést iktassunk be.
Kalkulátorok segítségével tájékozódjunk napi energiaigényünkről, és a napi energiabevitelt ennek megfelelően alakítsuk ki!
Az őszi-téli hónapokban, amikor kevesebb a napfény, figyeljünk jobban oda a megfelelő D-vitamin bevitelre!
Lehetőleg olyan ételeket együnk és olyan mozgásformát válasszunk, amelyeket szeretünk, amelyek örömet okoznak.
Sok embernél a folyadékbevitel mértéke nagyon alacsony. Törekedjünk ennek normalizálására.