Egyél minél többet! A fogyasztói társadalom üzenete: szinte mindent vágyat ki lehet, és ki is kell élni, másrészről olyan testi ideáltípusokat határoz meg, amelyek a vágyak megzabolázását követeli - írja tanulmányában Forgács Attilára hivatkozva Lukács Liza és Kézdy Anikó.
Az ételt egyszerre értékelik fel kívánatosnak, kipróbálandónak, másrészt mindenből tömeges vásárlásra buzdítanak, akcióznak, mindenből az újat nyomják előtérbe - így óriási fogyasztásra "kényszerítik" az embereket. A fogyasztói társadalom egyik csapdája - írja Forgács Attila - az, hogy az ínycsiklandozó ételek szinte korlátlan mennyiségben érhetők el! A széles választék vágykeltő - nehéz ellenállni az állandó csábításnak.
Az evéssel kapcsolatos döntéseinket egyre inkább a marketing befolyásolja. Egy átlagos amerikai gyerek óránként 10 ételreklámot láthat a tévében.
Legyél minél karcsúbb! Ezzel hatna ellentétesen, hogy a testi vágyak elnyomásával elért "ideál" a magasabb társadalmi rétegekhez tartozás szimbóluma.
Ez a két, ellentétes irányú hatás feloldhatatlan konfliktusokhoz vezet egyes személyekben. Sondhaus és munkatársai felmérése szerint az 1996-ban megkérdezett egyetemista lányok sokkal negatívabban értékelték testüket, mint az 1966-ban megkérdezettek.
A fogyókúra divattá vált, már elsősorban nem azok fogyókúráznak, akiknek feltétlenül szükségük lenne rá - csupán a média kelt vágyat egy olyan "ideál" eléréséhez, ami túl vékony, sok esetben pedig "csinált", manipulált, tehát nem valódi!
Egyes felmérések szerint már a 6 éves leánygyermekek 40 százaléka elégedetlen az alakjával, és vékonyabb (nem pedig egészséges testalkatú!) szeretne lenni.
A női magazinokat olvasó egyetemista lányok között jellemző az a vélemény, hogy a férfiak a vékony nőket részesítik előnyben párválasztáskor. A médiumok a mesterséges szépségeszmény kialakításával, a karcsúság fontosságának túlhangsúlyozásával hamis képet keltenek a serdülőkben az ideális női alakról.
Olvassa el, nézze meg sorozatunk előző három részét is:
A zabálás pszichológiája
Hipnózisban lefogyhat!
Forrás:
Túry Ferenc és Pászty Bea (szerk): Evészavarok és testképzavarok. Pro Die Kiadó. Budapest, 2008.