Egy Martin Kinyua nevű kenyai kávétermelő úgy döntött, hogy idén nem ültet több cserjét, mivel úgysem bírnák ki a hőséget – írta meg a BBC. A magasabb hőmérséklet ugyanis több kártevőt és betegséget von maga után, és ezért többet kell költeni a kávé megvédésére is. Ráadásul már az is kiszámíthatatlan, hogy mekkora szárazságok lesznek, és hogyan váltják egymást a hosszabb és rövidebb esős időszakok.
Le kell mondanunk az arabicáról?
A Martin által is termesztett faj, az arabica a világszerte forgalmazott kávébab mintegy 70 százalékát teszi ki. Viszont az arabica nagyon érzékeny a hőmérséklet és a páratartalom változásaira. Ez az oka annak, hogy az elmúlt két évben a megtermelt mennyiség már nem tudta kielégíteni a keresletet.
Új versenyző: a liberica
A kávéipar ezért most egy másik fajtában látja a jövőt: a libericában. A Nyugat- és Közép-Afrikában őshonos liberica kereskedelmi termesztése a Fülöp-szigetekre összpontosul, és jelenleg a világ kávébabtermésének mindössze 2 százalékát teszi ki. A liberica a keményebb, nehezen feldolgozható, és kevésbé finom babjáról híres, de újból érdeklődnek iránta, mivel jól ellenáll a változó éghajlati körülményeknek.
A libericát sokáig gyengébbnek tartották az arabicánál. A nagyméretű babot nehezebb betakarítani és feldolgozni vastag héja és pépje miatt, ízét pedig a legtöbben keserűbbnek tartják. Ezért valószínűleg nem a népszerűsége miatt fog széles körben elterjedni, hanem mert nem lesz más opció.
Akinek ébredés után a kávé az első, annak érdemes megfogadnia néhány tanácsot.