Divat az egészséges életmód, legalábbis bizonyos körökben. Főleg a fiatalok és a városlakók azok, akik nem akarják folytatni szüleik egészségtelennek tartott életvitelét, és tudatosan próbálnak étkezni, sokat mozogni.
Problémát jelent viszont az, hogy az egészségesebb életmód kialakításához szükséges információk keresésére kevesebb időt fordítanak, mint egy közepes hosszúságú kardiogyakorlatra. Sokan ismerősöktől, barátoktól, az edzőteremben dolgozó trénerektől kérnek tanácsot táplálkozásukra vonatkozóan - mondja Antal Emese, dietetikus, a TÉT Platform vezető szakértője.
Gyakran hallunk ilyeneket: a kóla miatt rosszak a fogaim, a cukros üdítők hizlalnak, a kenyértől vannak rajtam plusz kilók. Sajnos, sokszor a közvélekedés is támogatóan áll ehhez, elég, ha arra gondolunk, hogy az elhízott, esetleg kövér férfiakat mackósnak nevezik, vagy például ilyenekkel védik túlsúlyukat: „száz kiló alatt nem is férfi, csak karácsonyfa”.
Mások úgy vélik, bizonyos tápanyagok bűnösek, ezért nem szabad azokat fogyasztanunk. Ilyen megbélyegzett élelmiszernek számít a tojás , vagy éppen a tej, de még a gyümölcsök is lehetnek ilyenek (pl. déligyümölcsöt nem szabad enni, mert nem tudjuk megemészteni). A tápanyagok közül leginkább a szénhidrátokat szeretjük bűnösként kezelni, mindenki előtt ismert tévhitek, hogy sokak szerint ez az elhízás fő felelőse, vagy például a cukorfogyasztás okolható a cukorbetegség kialakulásáért.
Sorra hódítanak azok a tudományos alapokat nélkülöző, sokszor üzleti szempontokat érvényesítő diéták, amelyek bizonyos tápanyagokat vagy élelmiszereket kizárnak, esetleg fogyasztásukat extrém mértékben korlátozzák. Az ezekbe belekezdők pedig fogékonyak az áltudományos érvelésekre is, amelyekkel mindezeket megpróbálják hatékonynak beállítani. A kezdeti sikerek pedig bátorítást, megerősítést jelentenek, miközben a kizárt tápanyagok hiánytüneteket, később hiánybetegségeket idézhetnek elő.
Mit nem tudnak a divatdiéták?
Ilyen körülmények között a lakosság körében még inkább fokozódik a figyelem és érdeklődés a divatdiéták iránt: gyorsan, hatékonyan fogyni, kész sémák és/vagy készen kapható élelmiszerek segítségével, viszonylag kis időráfordítással.
A divatdiéták csoportosításának egyik módja lehet a jellemző, energiát adó tápanyagtartalom szerint:
- alacsony szénhidráttartalmú (low-carb) diéták,
- alacsony zsírtartalmú (low-fat) diéták,
- magas fehérjetartalmú (high-protein) diéták.
A divatdiéták kockázatai:
- hosszú távon eredménytelenség, mert a diétát nem kíséri az életmód/beállítódás megváltozása,
- negatív hatás az alapanyagcserére,
- egyoldalú nyersanyag válogatás.
Egyes tápanyagok túlzott fogyasztása fokozhatja például a szív- és érrendszeri rizikót, fokozottan megterheli a vesék működését, emelkedett inzulinértékek, emelkedett vérzsír-szint jöhetnek létre. Egyes tápanyagok elégtelen fogyasztása a zsíroldékony vitaminok (A, D, E, K) csökkent hasznosulását, az immunrendszer gyengülését, csökkent fizikai- és szellemi teljesítőképességet okozhat.
A divatklasszikus: a lassú, de tartós testtömeg-csökkenést eredményező, szakember, azaz dietetikus segítségét is igénybevevő étrend, együtt a rendszeres, intenzív mozgással, és a viselkedésterápiával. Ez a testtömeg-csökkentő étrend (és nem kúra) nem okoz éhségérzetet, nem csökkenti a zsírmentes testtömeget és az alapanyagcserét, ehető, sőt élvezhető.