Társadalmak és betegségek

A népek kultúrája meghatározó az egészségről, a betegségről, a gyógyításról kialakult gondolkodásban.

Ma kezdődik Pécsett, s két napon át tart a Közép-kelet-európai Magatartásorvoslási Társaság (CEESBM) tudományos tanácskozása, melynek kiemelt témája az egészségkultúra.

A rendezvényen a közép-kelet-európai országok kutatói, oktatói mellett az unió más országaiból is képviselteti magát a szakma.

A magatartásorvoslás - amely hazánkban még viszonylag új tudományágnak tekinthető - elsősorban az egészséggel és a betegségekkel kapcsolatos pszichológiai, pszichofiziológiai szabályozás szerepét vizsgálja. Kutatási területe annak kiderítése, vajon miként befolyásolják a magatartási tényezők a napjainkban népbetegségnek számító kórképek - kóros elhízás, szív- és érrendszeri megbetegedések stb.- kialakulását, azok lefolyását, illetve a prevenció lehetőségeit.

Mint azt érdeklődésünkre Dr. Kállai János , a Pécsi Tudományegyetem ÁOK Magatartástudományi Intézetének igazgatója elmondta: a magatartásorvoslás gyakorlati jelentősége nem csupán abban áll, hogy figyelemmel kíséri a már kialakult fizikai tüneteket, hanem elsősorban azokat a magatartási, pszichoszociális és személyiségtényezőket veszi górcső alá, amelyek döntő szerepet játszanak az egészségmegőrzésén kívül a betegségek kialakulásában. Ezen adatok feltérképezése után dolgoz ki megvalósítható életmodelleket.

A hazai tapasztalatok és kutatási eredmények egyértelműen mutatják: a magyar lakosság egészségkultúrája kedvezőtlenül alakul, hiszen többnyire a helytelen étkezési szokások, a mozgásszegény életmód, a káros szenvedélyek és a kevés, rosszul eltöltött pihenés jellemzi életvitelünket. E rögzült viselkedési modellek vezetnek az elszomorító népegészségügyi adatokhoz, a nagy számú betegséghez és halálozáshoz.

A megoldás csak az lehet, hogy e rögzült, helytelen életviteli szokásokon mielőbb változtatni próbáljunk. Ehhez azonban egészségtudatos gondolkodás szükséges, amely már képes kontrollálni és autonóm döntésekkel befolyásolni azt a cselekvéssort, amivel a betegség elkerülhető.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A ma kezdődő konferencia célja, hogy elősegítse a magatartásorvoslás elméletének, gyakorlatának és oktatásának fejlődését a közép-kelet európai régió országainak orvosképzésében és a betegellátásban.

2007-08-20 10:08

Forrás: Weborvos Erdei Éva

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra