Minden ötödik ember anynyit ehet, amennyit akar, a többinek azonban fogyókúráznia kellene. A magyarok hatvan százaléka túlsúlyos, illetve elhízott, ráadásul hamis az önképünk.
A túlsúly ma a világ legelterjedtebb és legnagyobb költséggel kezelhető krónikus betegsége. A magyarok is szenvednek ettől, holott a mieink kétharmada úgy éli meg, hogy normális a testsúlya, míg a nemzetközi felmérések jóval kevésbé derűlátók: szerintük csak a lakosság alig több mint egyharmada él egészséges testsúllyal. Tehát hamis az önképünk.
Úgy 60 százalékunk túlsúlyos, illetve elhízott, több mint millióan közülünk nem egyszerűen csak túlsúlyosak, hanem betegek. Ez ellen azért is kell küzdeni, mert a jóléti társadalmakban a nemzeti költségvetésnek már most nagyobb százalékát fordítják a kóros kövérség közvetlen következményeinek gyógyítására, mint amenynyit az ér-, szív- vagy a daganatos betegségekre.
A kövérség egyik mérőszáma a testtömegindex (BMI), amit úgy kapunk meg, ha a kilogrammban mért testsúlyt elosztjuk a méterben mért testmagasság négyzetével. (Cikkünk szerzője 1,83 méter magas, 87 kg-os, testtömegindexe tehát 26.) A 18 és 20 közötti érték jelenti, hogy valaki alultáplált. A BMI 20 és 25 között normális, 25-30 között már túlsúlyról, 30 felett pedig elhízásról beszélünk. Ha pedig 40-es testtömegindexe van valakinek, ő már kórosan kövér.
Dr. Pados Gyula, a fővárosi Szent Imre Kórház főorvosa egy másik mérőszámot is említ: ez a haskörfogat. Férfiaknál 94, nőknél 88 centiméteres haskörfogat felett szív- és érrendszeri kockázatról beszélünk, míg ha ez az érték 102, illetve 94 centiméter fölé kúszik, akkor már súlyos a kockázat. Az elhízottak háromnegyede úgynevezett almatípusú, azaz a háj a hasára rakódik.
Felvetődik, hogyan tud valaki 140-170 kilóra meghízni? Egyszerű a válasz: szorgalmas evéssel. A kórosan kövér embereknek mindössze néhány százalékánál mutatható ki hormonális ok, és legföljebb 30 százalékuknál beszélhetünk örökletes tényezőkről.
Egyes felmérések azt mutatják, hogy a túlsúlyosok aránya a férfiaknál, az elhízottaké a nőknél magasabb. Az egészségügyi komplikációk 27-es BMI felett kezdődnek, 30-as BMI felett pedig már több rizikófaktor is jelen van. A legjellemzőbb és leggyakoribb szövődmény a magas vérnyomás, a magas vérzsírszint és a cukorbetegség. Az elhízással együtt ezt "halálos négyesnek" is nevezik.
A Szent Imre Kórházban máig emlegetik azt a hölgyet, aki egy év alatt 101 kg-ot adott le. Tucatnyi páciens több mint 60 kg-nyi feleslegtől szabadult meg. A főorvos szerint a kórházakban elért fogyást tartani tudják a betegek, de csak akkor, ha visszatérnek a szakrendelésekre. Az alkalomszerűen, önállóan fogyók 95 százaléka egy évvel később ugyanakkora, ha nem nagyobb súllyal rendelkezik - ugyanakkor a kórházban kezelt betegek 35-40 százaléka nem hízik vissza.
Felmérések szerint a honi férfiak átlagsúlya 78 kilogramm, a nőké pedig 68, azaz: átlagosan 7-8 kilogramm súlyfelesleg van rajtunk.