Nem mindig a stressz okozza
Annak ellenére, hogy ezeket a szokásokat az idegesség vagy a stressz váltja ki, bármikor előfordulhatnak, egyéntől függetlenül.
"Minden olyan szokás, amely állandósul, jutalom" - mondta el Carol Goldberg, New York-i pszichológus. Majd hozzátette, "ez valamilyen módon megnyugtatja az embereket, hiszen ha nem jutalmaznák meg őket, akkor nem is csinálnák."
Mi a motiváció?
Túlevés: Rengeteg oka van annak, ha valaki sokat eszik. Szorongás, frusztráció, vagy érzelmi üresség. "Az emberek néha ezzel gyógyítják magukat, mivel az egyes élelmiszerek boldogság hormonokat termelnek" - mondja Donnenfeld.
Milyen veszélyekkel jár mindez?
Kedvezőtlen következményekkel járhatnak ezek a látszólag ártalmatlan tevékenységek.
A túlevés okozta egészségügyi problémák széles körben ismertek. A túl sok evés elhízáshoz vezethet, amely összefüggésbe hozható számos egészségügyi körülménnyel, mint például a cukorbetegség, a szívelégtelenség, és a rák.
Hogyan szokhatunk le?
"Noha nem egyszerű, de határozottan lehetséges" - mondják a pszichológusok. Goldberg szerint az első lépés, hogy le akarjunk szokni! Ha egyszer eldöntötte valaki, hogy feladja, azonnal egy teljes elvonóra kell mennie, használhat segédeszközöket és trükköket, amelyek segítenek neki a szokás elhagyásában.
Nagy kihívást jelent az evés elleni küzdelem.
"Egy kis hiba nem azt jelenti, hogy hiábavaló volt minden" - mondta a pszichológus. "Ha megeszel egy fánkot, nem azt jelenti, hogy a következő nap is azt ehetsz, amit akarsz. A következő nap nem számít többé. Az út mentén tiéd a döntés, rajtad múlik, hogy leállítsd a problémát."