A legújabb kutatások szerint az elhízott betegeknek kétszer nagyobb valószínűséggel lehetnek altatással kapcsolatos légúti szövődményei. Súlyosan elhízott betegek esetében ez az arány akár négyszeres is lehet.
Brit kutatók a 2008 és 2009 között elvégzett altatások légúti komplikációit vizsgálták. Azokra az esetekre fókuszáltak, melyeknek súlyos következményei voltak, például légzési elégtelenség, mely intenzív osztályos elhelyezést tett szükségessé, esetleg légcsövön keresztüli lélegeztetésre szorult a beteg, agykárosodást szenvedett vagy meghalt. Eredményeiket a British Journal of Anaesthesia márciusi számában illetve az Aneszteziológusok Királyi Kollégiumának találkozóján tették közzé.
Dr. Nick Woodall, a Norfolk és Norwich Kórház altatóorvosa, a cikk egyik szerzőjének véleménye szerint kutatásaik a betegeknek és az altatóorvosoknak is fontosak. "Az elhízott betegek pontosabb képet kaphatnak az altatás kockázatait illetően. Azt reméljük, hogy eredményeink alapján az altatóorvosok jobban felismerik ezeket a kockázatokat, és inkább az olyan kisebb rizikójú technikákat választják, mint a helyi érzéstelenítés. Túlsúlyos betegek altatása kapcsán felkészülhetnek a légúti problémákra is."
A kutatók az intenzív osztály betegeit is megvizsgálták. Azt találták, hogy azok között az elhízott betegek között, akiknek légúti problémáik voltak, nagyobb arányú volt a halálos szövődmény. Amennyiben a kilélegzett levegő széndioxid-tartalmát monitorozó eszközt, azaz kapnográfot használtak, a súlyos agykárosodás és a halálos szövődmények aránya nagymértékben csökkent. Kapnográf nélkül a súlyos szövődmények aránya 74 százalékra nőtt.