Amerikai kutatók felfedeztek egy új hormont, melynek hatása a testmozgáséhoz hasonló: segítségünkre van a fogyásban, csökkenti a kalóriában, szénhidrátban és zsírban gazdag étrend negatív hatásait, és kiegyensúlyozza az anyagcserét is.
A University of Southern California Leonard Davis School of Gerontology nevű kutatóintézetének szakemberei az újonnan felfedezett hormont MOTS-c-nek nevezték el. A hormon elsősorban az izomszövetekre van hatással, de képes visszaállítani az inzulinérzékenységet , így javíthatja az inzulinra adott válaszreakciókat, és csökkentheti az életmód, illetve az öregedés miatt kialakuló inzulinrezisztenciát.
„Ezek az eredmények hozzásegíthetik a szakembereket ahhoz, hogy hatékonyabb terápiákat dolgozzanak ki olyan súlyos és sokakat érintő betegségek ellen, mint amilyen például a diabétesz ” – mondta Pinchas Cohen, a kutatóintézet dékánja és a tanulmány vezető szerzője.
Hogy a hormon hatásait teszteljék, egerekbe injekciózták. Az egereket magas zsírtartalmú diétán tartották, emiatt elhíztak és inzulinrezisztencia alakult ki náluk. A hormonok hatására csökkent az egerek túlsúlya, és érzékenyebbek lettek az inzulinra.
A MOTS-c egyedi a hormonok között, mert a mitokondriumok DNS-ében van kódolva, szemben a többi hormonnal, melyek a nukleusz DNS-ében vannak kódolva.
Az MOTS-c-vel kapcsolatos eddigi kutatások egerek vizsgálatával folytak, de a molekuláris folyamatok az emberekben (és más emlősállatokban) is ugyanolyanok. A hormon embereken való alkalmazására vonatkozó kísérletek három éven belül elkezdődhetnek.