Súlyosan aszályos évek jöhetnek

A klímaváltozás következtében az évszázad végére ezen aszályok növekedésére számíthatunk a gyakoriságot és az intenzitást tekintve is, amennyiben nem csökkentjük az egyre növekvő energiaigényünk miatt a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásából adódó kibocsátásokat.

A tavalyi év volt az eddigi legrosszabb hazánkban aszály szempontjából az elmúlt negyvennyolc év megfigyeléseit tekintve – írja Kis Anna meteorológus, a földtudományok doktora a masfelfok.hu oldalon.

2001 és 2020 között átlagosan Magyarország 37%-a volt aszálymentes, és a jövőben több klímaszimuláció szerint is az aszályos területek növekedésére kell felkészülnünk. A területi eloszlást tekintve az Alföld és a Kisalföld a leginkább kitett ennek a problémának.

Az időnkénti aszály persze hazánk éghajlatának természetes velejárója – hangsúlyozza a portál, ám 2022 mellett csupán egy év, 1992 érte el a közepes erősségű aszály kategóriát az átlagértéket tekintve. Aszálymentes évünk pedig csak húsz volt amely a teljes vizsgált időszak kevesebb, mint fele.

aszály búzamező szárazság
Fotó: Getty Images

Az aszály szempontjából nem csak az adott év meteorológiai viszonyai meghatározók, hanem a megelőző évek is – teszi hozzá az elemzés -, például az eddigi legszárazabb év 2011 volt, azonban az aszály nem ekkor volt a legsúlyosabb, hiszen az ezt megelőző 2010-es év épp a legbőségesebb volt a csapadékot tekintve, így a talajban eltározott nedvesség enyhítette a későbbi nagy meleget. Továbbá nemcsak a csapadék, de a hőmérséklet alakulása is lényeges.

Mindez befolyásolja azt, hogy mennyire lesz gazdag a termés a mezőgazdaságban. Ennek megfelelően például kukoricából tavaly termett a legkevesebb.

A legpesszimistább elképzelések szerint az évszázad második felében már szinte nem lesz aszálymentes évünk. Minél tovább halogatjuk az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését, annál nagyobb területet fog elfoglalni a húsz évből legalább öt évben előforduló közepes erősségű vagy súlyos aszály – figyelmeztet az elemzés.

Alkalmazkodni lehet öntözőrendszerek kiépítésével, mezővédő erdősávok megőrzésével, különféle talajművelési vagy vízmegtartást segítő agrotechnológiák alkalmazásával, a megfelelő terményfajta megválasztásával. Ellenkező esetben jelentős összegeket kell majd fordítanunk az agrárium kárának enyhítésére arról nem beszélve, hogy ez komoly élelmiszerhiányhoz vezethet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.