Bodzavirágszezon van, tehát most érdemes a lehető legtöbbet begyűjteni az illatos virágokból. Az élelmiszer-pazarlás ellen küzdő Maradék nélkül csapata szerint egyébként nem csupán bodzaszörp készülhet belőle, ennél ugyanis sokkal több rejlik lehetőség benne, meglepően változatosan hasznosítható.
A teától a rántott virágon át a panna cottáig
A rövid bodzaszezont a jól bevált tartósítási eljárásokkal könnyedén meghosszabbíthatod. „A szedés után a virágok hamar megbarnulnak, így, ha nem használjuk fel őket azonnal, érdemes egymástól távol, kocsánnyal felfelé állítva vagy fellógatva kiszárítani. Ezt követően pedig tároljuk száraz, hűvös helyen egy jól záródó tárolóban. Így akár a következő szezonig kihúzhatjuk a bodzavirágkészletünkkel. Amennyiben mégsem szeretnénk kiszárítani a virágokat, hűtőben legfeljebb 1-2 napig tudjuk tárolni törlőkendővel kibélelt, jól záródó dobozban” – javasolta a Maradék nélkül csapata.
A fagyasztás során a bodzavirág elveszti szerkezetét, ezért a felolvasztást követően csak szörp, tea vagy lekvár készítéséhez javasolt felhasználni – a jellegzetes íz ugyanis így is megmarad. Érdemes kipróbálni továbbá az alábbi finomságokat is:
- bodzatea
- kirántott bodzavirág
- bodzalekvár
- bodzafánk
- bodzás panna cotta
- bodzaecet
Erre figyelj bodzaszedésnél!
A legfontosabb szabály, hogy mindig csak olyan növényt gyűjts be, amelyről biztosan tudod, hogy micsoda, és hogy az elfogyasztása semmilyen egészségügyi kockázattal nem jár! Különösen ügyelj arra, nehogy tévedésből a fekete bodza helyett mérgező gyalogbodzát szedj! A gyalogbodza egy kisebb, lágyszárú növény. Ágai felfelé állnak, amelynek végén piros portokkal rendelkező kellemetlen szagú virágok találhatók. Virágzásának ideje júniustól augusztusig tart, míg az illatos fekete bodzavirág május és június között nyílik. Nyár elején tehát fokozottan figyelj oda, hogy biztosan meg tudd különböztetni a két növényt.
A bodzagyűjtés során fontos továbbá, hogy csak egészséges és tiszta virágokat szedj. Kerüld a forgalmas utakat, valamint az olyan helyeket is, ahol a virágok kosszal vagy permetezőszerrel szennyeződhettek. Hagyd ki azokat az ágakat, amelyeken levéltetvek vagy túl sok rovar található. A begyűjtő körutat egyébként esőmentes napra érdemes időzíteni, az esővíz ugyanis eltávolítja az értékes virágport, és úgy a virágok is hamarabb megbarnulnak.
A sötét színű bodzabogyót augusztustól szeptemberig gyűjtheted. Ne feledd azonban, hogy a termés csak érett állapotában fogyasztható. A még éretlen, zöld bogyók mérgező cianidot tartalmazhatnak!