Talán az egyik legjobb, ha bodza és a zsálya. Ismerkedjünk meg velük egy kicsit közelebbről!
Lándzsás útifű
A lándzsás útifűről már a XVI. században azt írták, hogy lándzsás útifű leveleinek forrázata, a belőlük készült szirup köhögéscsillapító és köptető hatású.
Zsálya
A zsályának gyulladásgátló, antibakteriális és antiszeptikus hatása is lehet. Kiválóan alkalmas a torokgyulladás kezelésére. Megfázásnál segít megszabadulni a felgyülemlett váladéktól, és különösen gyermekeknél lehet fontos, hogy étvágynövelő hatása is ismert.
Hárs
A meghűléses megbetegedések egyik legismertebb "gyógyszere" a hárs : a kellemes illatú tea vagy cukorka sokakban a gyermekkort idézheti fel. A hársfavirág kivonata az egész testet harmonizálja. Hatóanyagai széles körben felhasználhatók, alkalmazhatjuk lázas állapotban izzasztóként és lázcsökkentőként egyaránt. Hatásos lehet még a légúti megbetegedéseknél, köhögéscsillapító, nyákoldó és köptető hatása miatt. Kedvező hatásai gyomorbántalmak esetén is megmutatkoznak.
Bodza
Mesék, legendák fűződnek a bodzához: a középkori falvakban a házat és a háziakat védő jó szellemet látták benne. A növény egyik gyógyhatású része a virágzat, ebből a leggyakrabban teát készítenek. A bodzatea nyugtató, izzasztó vagy vizelethajtó teakeverékek alkotója lehet. A bodzacserje teáját reumás bántalmak ellen, továbbá vizelethajtónak, izzasztónak, lázcsillapítónak használják, koszorúér-betegségben szenvedők időnkénti légszomjának csillapítására is ajánlják.
Édesgyökér
A jellegzetes ízű édesgyökér Ázsia egyik legkedveltebb gyógynövénye, főként a torokfájás, a köhögés enyhítésére, légzőszervi problémák esetén javasolják. Összetétele köptető hatású, antimikrobális, gyulladáscsökkentő is egyben. Az édesgyökér alkalmazása eltér a szokásostól, hiszen nem forrázatot vagy teát készítünk belőle, hanem a gyökerek gumiszerű állagúra bepárolt kivonatát, a fekete színű medvecukrot fogyasztjuk.