Hogyan használjuk a galagonyát?

A galagonya az egyik legjobb, ha nem a legjobb gyógynövény szívproblémák esetére, a szív gyógynövényének is szokták nevezni. Ismerjük meg felhasználásának módjait!

A galagonya a rózsafélék családjába tartozik, legalább 280 fajtája létezik. Európában és hazánkban is igen gyakori gyógynövény. Virágát májusban és júniusban, termését augusztus végétől októberig gyűjtik. Mindkettő tartalmazza a növény fontos hatóanyagait.

Veszélytelen gyógynövény

A galagonyáról úgy tartják, hogy a legbiztonságosabb gyógynövény, hiszen mellékhatások még rendszeres használatával sem jelentkeznek. Ugyanakkor erős vérnyomáscsökkentő tulajdonsága miatt kisgyermekeknek és várandós kismamáknak nem ajánlott.

Szívproblémákra ajánlva

A galagonya fogyasztását elsősorban szívproblémák esetén javasolják, ugyanis javítja a szívizom anyagcsere folyamatait, nagyobb teljesítményre készteti, de szabályozza a szívizom működését, csökkenti a vérnyomást, valamint a szédülést és az ideges görcsöket is. Szívritmuszavarok, szívelégtelenség, valamint szívinfarktus utáni lábadozás esetén is biztonsággal alkalmazható. A benne található hatóanyagok mintegy vérkeringési, szív- és érgyógyszerként funkcionálnak. Gazdagon tartalmaz flavonoidokat, aminokat, valamint B- és C-vitamint. Fogyasztása prevenciós céllal is ajánlott, főként azoknak, akiknek stresszes a munkája, keveset mozognak, sokat idegeskednek, zsíros ételeket fogyasztanak, illetve dohányoznak. Nyugtató hatása miatt álmatlanság esetére is ajánlják.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Változatos felhasználás

A galagonya felhasználása igen sokrétű és egyáltalán nem is bonyolult. Csupán a galagonyapürét kell jól elkészíteni, abból már igen változatos finomságok hozhatók ki.

Mártás és lekvár

A galagonyapürét a következő módon kell elkészítenünk: a bogyókat nyomjuk szét, majd tegyük egy lábosba, és egyharmadáig öntsük fel vízzel. Ízlés szerint adjunk hozzá nyers nádcukrot (1 kg galagonyához kb. 30-35 dkg ajánlott) és főzzük puhára. Ha elkészült, egy szűrőn passzírozzuk át, majd ismét tegyük fel a tűzre, és hagyjuk besűrűsödni. Az így elkészült mártást használhatjuk vadételek mellé, üvegekbe téve pedig eltehetjük lekvárként is.

Zselé

Ha egészséges édességre vágyunk, az átpasszírozott galagonyához adjunk zselésítőt, majd adagoljuk különböző kreatív szilikonformákban, és hűtőbe téve hagyjuk megdermedni. Ha kellőképpen lehűlt, fordítsuk ki a formákból, és fogyasszuk el önmagában az így kapott galagonyazselét.

Szörp

Az átpasszírozott galagonyát sűrítés nélkül, kevés vízzel felhígítva szörpként is fogyaszthatjuk. Naponta 2 dl elegendő belőle.

Tea

De ne feledkezzünk meg teájáról sem! Ehhez 2 dl vízben 1-2 bogyót áztassunk pár percig, majd szűrjük le, és igyuk meg. Naponta 2-3 csészével fogyasszunk el belőle.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.