Az alföldi kamillavirágzat az Alföld szikes területeiről kézi erővel begyűjtött, vadon termő kamilla szárított, válogatott virága bekerült a hungarikumoknapja.hu -n.
Miért jobb az alföldi kamillavirágzat?
Az Alföldön a napfényes órák évi összege 2000-2100 között változik, a csapadék évi mennyisége pedig 500-600 mm között alakul. A sok napsütés nagyobb mértékű hatóanyag-felhalmozást tesz lehetővé, emellett a napfény növeli a kamilla illóolaj-tartalmát és összetételét. Az alföldi kamillavirág illóolajában több a gyulladáscsökkentő és fekélyellenes α-bisabolol-komponens, mint a Dunántúlon vadon termő kamillában, sőt, a sziki vagy székfű 22-szer annyi α-bisabololt tartalmaz, mint például az egyiptomi virágzat.
Ezért az "alföldi" eredetmegjelölést csak bizonyos településekről érkező kamillavirágzatból előállított termék viselheti. A listát ide kattintva találja.
Érdemes figyelmesen elolvasni a termékek címkéjét, mert bizony előfordulhat, hogy a kamillatea termékből éppen csak a virág hiányzik: számos gyógytea-készítményt "higítanak" - szárral és levéllel.
Mire jó a kamilla?
A növény népi gyógyászati felhasználásainak zömét modern vizsgálati eredmények is alátámasztják. Virágzatának kék színű illóolaja gyulladáscsökkentő hatású, flavonoidjai pedig görcsoldóak. A kamillának gombaellenes és antibakteriális hatása is van, egyes hatóanyagai sebgyógyító, hámosító tulajdonságúak. Forrázata enyhe nyugtató, kivonata bizonyítottan gátolja a gyomor-bélrendszeri fekélyek képződését.
Belsőleg főként meghűléskor fogyasztják, forrázata felső légúti-, szájüreg- és torokgyulladás esetén öblögetőszerként használatos, hörghurut és más légzőszervi panaszok esetén pedig inhalálni szoktak vele. Különböző krónikus emésztőszervi megbetegedések (gyomorfekély, gyomor- és bélhurut) és akut gyomorbántalmak (puffadás) is kezelhetőek teájával. Enyhe szorongáscsökkentő hatása is van, megkönnyítheti az elalvást.
Forrázatát elterjedten használták szemgyulladás, kötőhártya-gyulladás kezelésére. Ilyen célra csak gyógyszerkönyvi minőségű, megbízható forrásból származó kamilla alkalmazható, ugyanis az allergizáló növényekkel vagy kórokozókkal szennyezett növény felhasználása veszélyes lehet! Illóolaja kenőcsök alkotórésze, fekélyes sebek, aranyér és ekcéma kezelésére is alkalmas - áll a gyogynovenylap.hu-n.