Zsírmáj ellen a legbiztosabb megoldás: a máriatövis 4 jótékony hatása

A népi gyógyászat hosszú évszázadok óta használja a máriatövist máj- és epebántalmak kezelésére. Napjainkban is számos étrend-kiegészítő összetevőjeként találkozhatunk vele.

A máriatövis (Silybum marianum) a mediterrán vidékről származik, de Magyarországon is sokan termesztik, illetve a természetben is előfordul utak mentén, réteken és legelőkön. Ismeretes őszbogáncs néven is. Gyógyászati célokra elsősorban a magját alkalmazzák, de szárítva a föld feletti leveles hajtása is felhasználható. Fogyasztható tea formájában, de tablettás étrend-kiegészítőként, folyékony kivonatként és tinktúraként szintén megtalálható a kereskedelmi forgalomban. Főként máj-, vese- és epehólyagpanaszok ellen ajánlják. Összetevőinek – kiemelten egy flavonoidnak, a szilimarinnak – májvédő, antioxidáns és gyulladásgátló hatást tulajdonítanak.

máriatövis, gyógynövény, tea
A máriatövisnek jelentős májvédő hatást tulajdonítanak. Fotó: Getty Images

Érdemes hangsúlyozni, hogy a máriatövissel zajló egészségügyi kutatások mindeddig meglehetősen vegyes eredményeket hoztak. Nincs tehát egyértelmű bizonyíték a pozitív hatásaira, de akadnak olyan kutatások, amelyek bizakodásra adhatnak okot. Az alábbiakban a New York-i Mount Sinai kórház gyűjtése alapján mutatjuk be, mit tudhatunk a máriatövis potenciális gyógyhatásairól.

Máriatövis alkohol okozta májkárosodásra

Gyakran ajánlják a máriatövist alkoholos májgyulladás (hepatitisz) és májzsugor (cirrózis) kezelésére. Több tanulmány is abba az irányba mutat, hogy a gyógynövény valóban javíthatja a májfunkciókat, egyben meghosszabbíthatja a májzsugorban vagy krónikus hepatitiszben szenvedők élettartamát. Fontos azonban hozzátenni, hogy e vizsgálatok jellemzően kis létszámú résztvevővel és változó terápiás protokoll szerint zajlottak, ezért egyelőre nem lehet egyértelmű következtetéseket levonni belőlük.

Segíthet legyőzni a fertőző májgyulladást

Széles körben alkalmazzák a máriatövist a vírusos hepatitisz kezelésében is, különösen hepatitis C esetén. Egyes kutatások arról árulkodnak, hogy ez esetben is javíthatja a májfunkciókat, bár születtek ennek ellentmondó eredmények is. Egy 16 beteg bevonásával készült kísérlet mindenesetre azt mutatta, hogy a máriatövis számottevően képes volt csökkenteni a vírusok kópiaszámát, miközben a hagyományos gyógyszerkezelések (interferon, ribavarin) kudarcot vallottak az érintett pácienseknél. A 16 főből 7-nél alig két hét alatt a kimutathatósági szint alá csökkent a vírusok száma.

Gombamérgezésre is ellenszer lehet a máriatövis?

A népi gyógyászatban a gyilkos galóca ellen is bevetették a máriatövist. Állatkísérletek tanúsága alapján a növényből készült kivonat valóban alkalmas lehet a gomba toxikus hatásának ellensúlyozására, amennyiben a gombafogyasztást követő 10 percen belül alkalmazzák. De ha a beteg 24 órán belül megkapja a kivonatot, akkor is számottevően csökken a súlyos májkárosodás és a mérgezés végzetes kimenetelének kockázata.

Gátolja a rák terjedését a szervezetben

Korai laboratóriumi vizsgálatokból sejthető, hogy a szilimarin és a máriatövis egyéb aktív vegyületei rákellenes hatással bírhatnak. Az eredmények szerint látszólag gátolják a kóros ráksejtek reprodukcióját, lerövidítik azok élettartamát, egyben csökkentik a tumorok vérellátását. Különböző kutatások arra utalnak, hogy a szilimarin hasznos összetevő lehet fényvédőszerekben, csökkent a bőrrák veszélyét, vagy éppen arra, hogy a máriatövis jó kiegészítője lehet a kemoterápiás kezelésnek. Persze a felsorolt területek mindegyikén további tudományos kutatásokra lesz szükség, mielőtt megbizonyosodhatnánk a pozitív hatások létezéséről.

Általában véve elmondható, hogy a máriatövis megfelelő dózisban alkalmazva biztonságos. Ezzel együtt az arra érzékenyek körében többféle mellékhatással is járhat. Gyomorpanaszok mellett kiválthat hasmenést, hányingert és hányást, illetve magát a növényt megérintve bőrkiütések is jelentkezhetnek. A máriatövis használata nem javasolt terhesség és szoptatás idején. Emellett – a keresztallergia kockázata okán – kerülni kell akkor is, ha allergiásak vagyunk a parlagfűre, a krizantémra, a körömvirágra, a kamillára, a cickafarkfűre vagy a százszorszépre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +7 °C
Minimum: +0 °C

A rétegfelhőzet szakadozik, a látási viszonyok egyre több helyen javulnak - fronthoz kapcsolódó felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, de emellett is számíthatunk hosszabb-rövidebb napos időszakokra. Azonban a szélvédett - főleg délnyugati és északkeleti - tájakon borult, párás, ködös maradhat az idő. A felhőtömbökből az ország északi, északkeleti vidékein helyenként kisebb eső, zápor is előfordulhat. Arrafelé élénk, néhol erős lökések kísérhetik a nyugati szelet, amely a délutáni órákban délnyugatira, délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 5 és 11 fok között várható, de ahol tartósan borult marad az ég, ott ennél hűvösebb idő várható. Késő estére -1 és +6 fok közé hűl le a levegő. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, a mai napon még anticiklon alakítja időjárásunkat, így nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra