A téli és tavaszi időszakban már a koronavírus-járványt megelőzően is rengeteg embernél jelentkeztek felső légúti panaszok. A patikák polcain többféle, vény nélkül kapható szer is megtalálható, ami enyhítheti ezeket a tüneteket, a legtöbben nem is fordulnak velük orvoshoz addig, míg a betegség nem hatalmasodik el rajtuk. A célzottan, helyileg ható szerek között népszerűek a szopogatótabletták, amelyek fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és érzéstelenítő komponensekkel enyhíthetik a panaszokat. Sok ilyen termék tartalmaz antibiotikumot is, de hogy ennek milyen hatása lehet, arról bővebben a PirulaKalauz írt.
Növelheti az antibiotikum-rezisztenciát?
Ezekben a szerekben az antibiotikum lokálisan hat, vagyis a szopogatótablettából kioldódó hatóanyag közvetlenül a garat nyálkahártyájára kerül, és ott veszi fel a harcot a kórokozókkal, a fel nem használt hatóanyag pedig a bélcsatornába jut, majd onnan távozik. A Magyarországon forgalomban lévő szerekben egyedül a triotricin nevű hatóanyag minősül antibiotikumnak. Ugyan ezek a szerek helyileg hatnak és gyorsabban ki is ürülnek a szervezetből, használatuk nem biztos, hogy teljesen veszélytelen.
Meglepő módon ezeknek a hatóanyagoknak a lokális használatáról nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű szakirodalom, sőt az esetleges kockázatokról is kevés dokumentáció elérhető. Az egyik legnagyobb veszélyt, az antibiotikum-rezisztencia gyakoriságát pedig egyáltalán nem is vizsgálták ezeknél a készítményeknél. Holott világszerte növekvő problémát jelentenek a gyógyszerekre rezisztens törzsek, közel 700 ezer ember hal meg miattuk minden évben.
Pontosan nem lehet tudni, hogy a torokfájásra szedett, lokális antibiotikumok okozhatnak-e rezisztenciát, célzottan erre irányuló vizsgálatot ugyanis még nem végeztek. A Magyarországon is forgalmazott triotricinnel szemben mesterséges úton, laboratóriumi körülmények között kiváltható rezisztencia, de betegek szervezetében kialakult rezisztenciáról eddig nem írt a szakirodalom.
Nem tudni, mennyire hatásos a benne lévő antibiotikum
A készítményekben lévő, helyileg ható antibiotikumok hatékonyságával kapcsolatban sincsenek egyértelmű kutatási eredmények. Habár az eddigi kutatások igazolták, hogy a beteg állapota javult a gyógyszerek szedését követően, a vizsgált készítmények mindegyike tartalmazott az antibiotikumon túl más aktív összetevőket. Az észlelt hatás így nem tulajdonítható csupán az antibiotikumoknak.
Torokgyulladás esetén ezért az antibiotikumos szopogatótabletták haszna megkérdőjelezhető. Főként annak tudatában, hogy a torokfájásos esetek közel 80 százalékát valamilyen vírus okozza, amely ellen az antibiotikumok hatástalanok. Célszerű ezért inkább az antibiotikumot nem tartalmazó torokfertőtlenítő készítmények között válogatni, de segíthetnek a gyulladáscsökkentő készítmények, valamint a gyógyhatású teák ( kamilla , mályva) is. Hogyha azonban a tünetek súlyosbodnak, mindenképpen javasolt felkeresni a háziorvost, könnyen lehet ugyanis, hogy az antibiotikumok használata is indokolt lehet.