Figyelembe véve, hogy a régi, kevésbé szép időkben a boszorkány címkét előszeretettel húzták rá a bábákra, javasasszonyokra mielőtt máglyára küldték őket, az összefüggés teljesen tisztává válik. A verbéna ugyanis megtalálható volt minden magára valamit is adó öregasszony patikadobozában, lévén az egyik leguniverzálisabb gyógynövény.
A Kárpát-medencében is őshonos növény remekül alkalmazható például megfázás esetén, mivel kiváló nyálkaoldó hatással bír. Legyen akár egy enyhe nátha, vagy komolyabb influenza, a vasfű képes kitisztítani az orrüregeket és a légutakat, de némi antibakteriális hatást is magáénak tudhat. A gyulladások csökkentése mellett még az allergiára is megoldást jelenthet.
Remek hatással bír az anyagcserére, ezért az ember erőnlétén is képes javítani, és segít megtisztítani a szervezetet a méreganyagoktól. Gyulladáscsökkentő hatása mellett a vasfű fájdalomcsillapító erényeket is magáénak tudhat, ezért például egyes bőrfertőzések, fejfájás vagy gyomorpanaszok esetén is használható. Javítja az általános közérzetet és segít csökkenteni a magas vérnyomást . Alkalmazható vérszegénység esetén is, vagy az általános közérzet javítására.
Visszakanyarodva a boszorkánysághoz, a falvakban élő javasasszonyok hamar rájöttek, hogy a vasfű jó hatással van az anyák tejtermelő képességére és segít megkönnyíteni a szülést is. Ha valakinek gondjai akadtak a menstruációjával, a verbéna ezen is segített. A dolog mögött a vasfűben lévő iridoidok állnak, amik képesek kordában tartani a pajzsmirigyhormon termelődését, ezért gyakorta kerül vasfű a hormontúltengés ellen szedett gyógyszerekbe is.
Fontos megjegyezni, hogy a vasfű méhösszehúzó hatása, illetve a már említett, szülést segítő hatásai miatt nem javasolt állapotos nőknek , csak ha már a baba világrajövetelének ideje elérkezett.
A fentebb felsoroltakon kívül a vasfű az emésztésre is jó hatással van és kimondottan javasolják étkezési zavarok esetén, lévén rendkívül hatékony étvágygerjesztő. Mindemellett a máj vagy az epe nem megfelelő működésén is képes segíteni.