Mérgező akonittal szennyezett ételt ettek egy Torontó melletti étteremben – közölték a kanadai egészségügyi hatóságok a BBC tudósításában. Tizenkét embert szállítottak kórházba, négyen intenzív ellátásra szorultak. A hatóságok szerint a véletlen mérgezést két porított, szennyezett fűszertermék okozta. Az egyik a kínai gyógyászatban hagyományosan alkalmazott radix aconiti kusnezoffii, a másik az ázsiai konyhában elterjedt galangál fűszerkeverék. Mindezt a laboratóriumi vizsgálat állapította meg, a két terméket azonnal ki is vonták a forgalomból a hatóságok.
Az akonit, más neveken ördögsisak, szerzetesfű, farkasbogáncs Észak-Amerika, Európa és Ázsia kertjeiben és hegyvidéki részein gyakori. A növényt toxinoktól megtisztított formában évezredek óta használják a hagyományos kínai gyógyászatban például puffadás, ízületi fájdalmak és köszvény ellen. Fő elterjedési területe egybeesik a poszméhek életterével, mivel a speciális virágot csak ezek a fajok képesek beporozni.
A szerzetesfű gyökere gyorsan ölő, rendkívül erős idegméreg. Állatokra és embere is hat. A mérgezés tünetei a toxin lenyelése vagy a bőrre történő felvitel után néhány perctől 1,5-2 óráig terjednek. Egyetlen teáskanál porított akonit elfogyasztása után félórán belül bekövetkezik a fájdalmas halál a légzőközpont bénulása vagy a szívmegállás következtében.
Az akonit-mérgezés tünetei:
- a nyelv vagy a végtagok zsibbadása
- hasmenés, gyomorgörcsök
- hányinger, hányás
- fejfájás
- szabálytalan vagy szapora szívverés
- bőséges nyálasodás és könnyezés
- fénykerülés
- intenzív bőrviszketés
- nehézlégzés
- halálfélelem.
Nincs ellenszere a méregnek
Az akonit-mérgezésnek jelenleg nincs ellenszere. A kezelés elsősorban támogató jellegű, például lélegeztető-gépre kapcsolják a betegeket, vagy bypass-gép segítségével tartják életben a szívet. Mivel a méreg gyorsan hat, a mérgezést elszenvedő emberek nem tudnak elég gyorsan kórházba kerülni. Elképesztő „hatékonysága” miatt a növényt a „mérgek királynőjének” is nevezik.
Noha talán kevesen ismerik magát a növényt, illetve mérgező hatását, az ismertségéhez egyre jobban hozzájárul az, hogy a közelmúltban számos véletlen és szándékos mérgezéses esetről számolt be a média. Idén év elején két ember betegedett meg Brit Columbiában, miután egy akonittal szennyezett homokgyömbér-kivonatot fogyasztottak étrend-kiegészítőként. 2017-ben pedig egy San Franciscó-i nő meghalt, miután olyan gyógyteát fogyasztott, amelyben nyomokban akonit volt. 2010-ben pedig egy brit nőt bűnösnek találtak gyilkosságban, miután volt élettársa ételét akonittal mérgezte.