Gondoljuk át táplálkozásunkat
Szeretjük a zsíros, kalóriadús falatokat? Túl sósan, esetleg vitaminokat nem kímélő módon készítjük el a fogásokat? Pár apró trükkel máris csökkenthető a tányérunkra kerülő étel zsírtartalma: válasszunk soványabb húsféléket, mint például csirkét, pulykát, de leginkább halat. A baromfi bőrét sütés vagy főzés előtt távolítsuk el, és használjunk növényi olajokat az elkészítésükhöz. Ehhez hívjunk segítségül teflonbevonattal ellátott edényeket, sütőzacskót és ha van lehetőségünk rá, bátran süssünk nyárson vagy grillezzünk. Vitaminkímélő módon főzhetünk, ha az ételt nem tesszük ki jelentősebb ideig tartó hőhatásnak, azaz például főzés helyett pároljuk a zöldségféléket, sütés helyett csak grillezünk vagy éppen a lehető legfrissebb alapanyagokat használjuk.
Ismerkedjünk meg a telítetlen zsírsavakkal
Étrendünkben a telített zsírsavak telítetlen zsírsavakkal történő helyettesítése kedvezően hat a vér összes- és LDL-koleszterin-, valamint triglicerid-szintjére. Az omega-3 és az omega-6 zsírsavak többszörösen telítetlen kötéseket tartalmaznak, és ilyen vegyületeket az emberi szervezet nem képes előállítani. A halhús vagy éppen egyes növényi olajok, például az olívaolaj kiemelkedően gazdagok ilyen zsírsavakban .
Fogyasszunk elegendő folsavat
A folsav rendkívül fontos szív- és érrendszerünk védelmében. Részt vesz a normál vérképzésben, hozzájárul az egészséges szívműködéshez, így védi keringésünk normális működését. Folsavban rendkívül gazdagok a zöld leveles növények, de olyankor, amikor nincs módunk elég sokat fogyasztani, jó, ha külső forrásból pótoljuk.
Növényi szterinek
Néhány éve kiderült, hogy miközben a növényi élelmiszerek nem tartalmaznak koleszterint, a benne lévő hasonló szerkezetű vegyületek rendszeresen, kis mennyiségben fogyasztva képesek csökkenteni a koleszterinszintet. Ma már számos olyan funkcionális élelmiszerrel találkozhatunk (például étrend-kiegészítő készítményekkel, de akár margarinnal is) amely emelt mennyiségben tartalmaz növényi szterineket.
Figyeljünk a B1-vitamin bevitelére
Ez a vitamin szükséges az izmok, így többek között a szív izmainak normális működéséhez, valamint részt vesz a legfontosabb energiatermelő folyamatokban, melynek során a szénhidrátokból, a fehérjékből és a zsírokból a sejtek számára felhasználható energia keletkezik. Végül, de nem utolsósorban, a B1-vitamin elengedhetetlenül fontos az idegrendszer normális működéséhez.
Nézzük meg a címkét
Nem mindegy, hogy mit eszünk - az élelmiszerek jelölése az utóbbi években viszont nagyon sokat javult. A legfontosabb tápértéken kívül legtöbbször már a zsírtartalmat, sőt a telített zsírok mennyiségét is megtudhatjuk az adott élelmiszerről, ha vásárlás előtt megnézzük a címkét. Válasszunk alacsony zsírtartalmú élelmiszereket, és kerüljük azokat, amelyen a keményített növényi zsiradék szerepel az összetevők között, mert ezeknek magas a telített zsírsavtartalmuk.
Mozogjunk sokat
A legjobb kalória- és zsírégető tevékenység mégis a mozgás marad. Ne feledkezzünk meg a rendszeres mozgásról, még akkor sem, ha csak annyira van lehetőségünk, hogy sétáljunk a munka- és a lakóhelyünk között, vagy naponta tíz-tizenöt percet tekerjünk a szobabiciklin .