Egyes gyümölcsökkel, például az eperrel kapcsolatban sokan állítják, hogy napjainkban már nem annyira jó ízűek, mint amilyen korábban. Bár valóban vannak örök elégedetlenkedők, egy új tanulmány szerint ez az állítás történetesen igaz, ráadásul még az ízvesztés oka is egyértelműen beazonosítható – közölte közösségi oldalán a Rizikometer.
A gombaölő szerek tehetnek róla
Az ACS cikkére hivatkozva azt írták, az eper íztelenné válása két igen elterjedt gombaölő szer – a boszkalid (BOS) és a difenokonazol (DIF) – számlájára írható. A szóban forgó növényvédő szerek a tudósok szerint hatással lehetnek a szamóca sejtmechanizmusaira. Így az eperszem ugyan édes, ám visszafogott ízű lesz, ráadásul tápértéke is alacsonyabbá válik.
„A gombaölő szereket úgy fejlesztették ki, hogy a növényeket károsító gombák sejtfolyamatait megzavarják. Nem várt hatásuk azonban, hogy ezekbe a folyamatokba a termések esetében is beavatkozhatnak, és meggátolhatják a fontos íz- és tápanyagok termelődését” – derül ki a tanulmányból.
Nemcsak frissebb és finomabb, hanem az egészségedre nézve is sokkal előnyösebb a hazai termesztésű eper. A szakértők nem véletlenül hangoztatják ezt már régóta, most azonban újabb érvet mutattak fel a helyi termékek mellett.
Hogyan hat a gombaölő a szamócára?
A kutatók három részre osztották az általuk termesztett epreket. Mindegyik csoportban azonos körülmények között nevelték a gyümölcsöket, egyik részüket azonban boszkaliddal, másik részüket pedig difenokonazollal kezelték, amikor az eperszemek még zöldek voltak. A harmadik csoportba osztott gyümölcsök esetében nem használtak gombaölő szert.
A teljesen kifejlett, érett gyümölcsök méretükben és színükben is teljesen megegyeztek – a kinézetüket tehát nem befolyásolta, hogy kezelték-e őket gombaölővel. A felszín alatt azonban számos eltérést fedezett fel a kutatócsoport, amelyeket mindkét növényvédő szer előidézett.
- A gombaölő szerek hatására csökkent az gyümölcsök szacharóz- és C-vitamin-tartalma.
- A cukrok savvá alakultak át, így csökkent a kezelt eperszemek édessége.
- A vegyszerek megváltoztatták az illékony vegyületek mennyiségét, ez pedig íz- és aromavesztést eredményezett.
Egy vakteszt során is értékelték a háromféle eper ízét. Mindenki következetesen a kezeletlen epret hozta ki győztesnek. A kutatók azt remélik, munkájuk ösztönözheti a növénytermesztéssel foglalkozó szakembereket arra, hogy törekedjenek a gombaölő szerek használatának mellőzésére vagy mérséklésére.