Fájdalmas falatok: a nyelőcsőszűkület

A refluxbetegség, illetve a nyelőcsőgyulladás egyik szövődménye a nyelőcsőszűkület. Szerencsére viszonylag ritkán fordul elő, és a refluxbetegség megfelelő kezelésével megelőzhető.

A nyelőcsőszűkület leggyakrabban a nem vagy nem megfelelően kezelt refluxbetegség szövődményeként alakul ki, általában idősebbeknél. Oka elsősorban a nyelőcső fekélyes gyulladásának heges gyógyulása. A hegek leszűkítik a nyelőcsövet, a nyelés így igen fájdalmassá válik, mert nemcsak a nyelőcső átmérőjének csökkenésével kell számolni, hanem a nyelőcső rugalmasságának megváltozásával is. A beteg gyakran nem is tud enni, vagy csak folyékony ételeket képes magához venni.

A betegség tünetei elsősorban a nyelési nehézségek: először csak kellemetlenné, majd kifejezetten fájdalmassá válhat a nyelés (főleg a keményebb falatok okozhatnak gondot). A betegek gyakran panaszkodnak arra, hogy olyan érzésük van, mintha a falat a torkukban ragadt volna. A nyelésképtelenség (amely először a szilárd ételekre, majd súlyos esetben a folyadékokra is kiterjedhet) általában hirtelen fogyáshoz vezet – ez az egyik legfőbb tünete a nyelőcsőszűkületnek.

nyelőcsőszűkület
A nyelőcsőszűkület és refluxbetegség bizony összefügg egymással

A nyelőcső műtéttel tágítható

A nyelőcsőszűkületet többnyire báriumos röntgennel vagy endoszkópiával állapítják meg. A felvételeken jól látszik a nyelőcső kelleténél kisebb átmérője, illetve azok a hegesen gyógyult sebek, melyek a szűkületet okozzák. Bizonyos esetekben a röntgent és az endoszkópiát biopsziával is kiegészíthetik, amennyiben gyanítható, hogy a nyelőcsőszűkület mellett Barrett-szindróma vagy nyelőcsődaganat is kialakulhatott.

A nyelőcsőszűkület kezelésénél elsősorban azt kell szem előtt tartani, hogy a refluxbetegség fennállása tovább ronthatja a tüneteket: amennyiben a gyomornedvek rendszeresen visszakerülhetnek a nyelőcsőbe, még a gyógyulásnak indult sebek is újra kimaródhatnak. Így először a refluxot kell kezelni: protonpumpa-gátlókkal, savlekötőkkel, megfelelő étrenddel.

A krónikus és súlyos nyelőcsőszűkületet műtéttel kezelik, illetve mesterségesen tágítják. A nyelőcsőbe ültetett sztent vagy ballon segítségével a rugalmas nyelőcsövet újra olyan átmérőjűre tudják tágítani, hogy a beteg képes legyen fájdalom nélkül nyelni. A beavatkozás természetesen nem kockázatmentes: megtörténhet, hogy a nyelőcső a tágítás hatására megreped.

Megfelelő életmód – előtte és utána

A nyelőcsőszűkületet sokkal könnyebb megelőzni, mint kezelni. Megelőzéséhez elsősorban az kell, hogy magát a refluxbetegséget kezeljék: amennyiben hetente többször is jelentkezik a gyomorégés, vagy a tüneteket nem enyhítik a savlekötő tabletták, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A hosszú ideig tartó, elhanyagolt vagy rosszul kezelt reflux ugyanis az esetek egy részében elvezet a nyelőcsőszűkülethez – az összes refluxbetegségben szenvedő tíz százalékánál jelentkezhet a betegség.

A megelőzésben (különösen, ha már megállapított nyelőcsőfekélyről, illetve refluxbetegségről) fontos szerep jut a megfelelően összeválogatott étrendnek: nem csak azokat az ételeket kell kerülni, melyek irritálják a gyomor nyálkahártyáját, így tovább rontják a refluxbetegség tüneteit, hanem azokat is, melyek felsérthetik vagy kimarhatják a nyelőcsövet (ilyenek például a túl fűszeres, ecetes ételek és a forró italok).

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Reflux kezelése: nem elég a gyógyszer
Reflux esetén a gyógyszeres kezelés mellett az életmódbeli változtatások is nagyon fontos szerepet játszanak. A dohányzás elhagyásával, a koffeinfogyasztás csökkentésével, a táplálkozási szokásaid átalakításával és a testsúlyod normalizálásával például nagyon sokat tehetsz a tüneteid enyhítéséért.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.