A huzamosabb ideje fennálló, kezeletlen gyomorégés esetében, a rendszeresen visszaáramló savas gyomortartalom károsítja a nyelőcső nyálkahártyáját. A rendszeres visszaáramlás pedig a reflux, mellyel együtt további komoly szövődmények is megjelenhetnek. Ilyen lehet a nyelőcső-szűkület, de akár a nyálkahártya daganatos elfajulása is.
Hogyan lehet enyhíteni a gyomorégést?
- Változtassunk az étrendben: Korlátozzuk a savas, fűszeres, zsíros és sült ételek fogyasztását. Kerüljük az alkoholt, a koffeint, a paradicsomot és az olyan fűszereket, mint a csilipaprika. Ne fogyasszunk egyszerre sokat, együnk naponta többször, keveset.
- Fogyasszunk tejet, krémsajtot, lágytojást, kekszet és burgonyát. Ezek segítik csökkenteni a savtúltengést, a gyümölcsök pedig a sav-lúg egyensúlyt is helyreállíthatják.
- Az étkezéseket követően – illetve amikor savas felböfögést észlelünk – igyunk meg egy nagy pohár vizet, ami segít eltávolítani a nyelőcsőbe jutott gyomorsavat, így megakadályozhatjuk a maró hatást, a gyomorégést.
- A nyálképződés is segít átmenetileg a gyomorégés panaszain, így a rágógumizással is tehetünk a savtúltengés ellen.
- Változtassuk az alvási pozíción: Ahhoz, hogy a sav visszaáramlását megnehezítsük, érdemes az ágy fejvégét megemelni, és az oldalt fekvő pózt választani. A legújabb ajánlások szerint a refluxos betegeknek az a legjobb, ha a fejük egy 15-20 cm magas párnán nyugszik alvás közben. Ez sem akadályozza meg feltétlenül a nyelőcsőbe jutó gyomorsav megjelenését, de kutatások szerint 67%-kal gyorsabban visszafolyik a gyomorba a kijutott gyomorsav, mintha ennél alacsonyabb párnán aludnánk.
- Csökkentsük a stresszt: A stressz súlyosbíthatja a gyomorégés tüneteit. Próbáljuk ki a meditációt, a jógát vagy a légzőgyakorlatokat, hogy ellazítsuk az elménket és a testünk.
- A nikotin rontja a refluxos tüneteket. A dohányzás ugyanis elősegíti az epesók vékonybélből a gyomorba áramlását, valamit csökkenti a nyáltermelődést – holott a nyál segít a nyelőcsőbe feljutott gyomorsavat kimosni a szervezetből.
- Öltözet: Furcsa lehet, de még az öltözködés is befolyásolhatja a tünetek kialakulását. A túl szoros ruházat ránk feszül, így a felesleges savat felnyomhatja a nyelőcső felé. Az övekkel ugyanez a helyzet.
- A gyógyszertárakban kapható vény nélküli készítmények hatékonyan csökkentik a gyomorsav termelődését, enyhítik a gyomorégéssel kapcsolatos gyomorfájást. Van olyan készítmény, amelyiknek a hatása akár 9 órán át is tart.
- A menta segíti az emésztést, emellett nyugtató hatással is rendelkezik, a mentatea pedig hatékonyan enyhítheti a gyomorégés tüneteit.