Milyen eljárásokkal tartják frissen a déligyümölcsöket? – ezzel a kérdéssel kereste meg legutóbb egy levélíró a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih). A szakértők teljes válaszát a Nébih Facebook-oldalán találod, az alábbiakban azonban mi is összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a témában.
Így lassítják le az érést
Az úgynevezett „utóérő” gyümölcsöket – amelyek még leszedés után is érnek – éretlenül takarítják be, és csak a fogyasztás előtt érlelik be. Ilyen például a banán és az avokádó. A nem utóérő terményeket, például a narancsot viszont már éretten szedik le. Az érési folyamatokat alapvetően a hőmérséklet csökkentésével, azaz hűtéssel, valamint a tárolóban lévő levegő összetételének szabályozásával tudják leállítani, vagy legalább lelassítani.
A tárolás során az egyik fontos tényező, hogy megakadályozzák a gyümölcs vízveszteségét, vagyis fonnyadását, másrészt pedig a romlást és penészedést okozó gombáktól is meg kell védeni a termést. A kettőt azonban nem könnyű feladat egyszerre megoldani: a fonnyadás legjobb ellenszere ugyanis a magas páratartalom, az viszont kifejezetten kedvez a penészgombáknak. A betakarítás után tehát egy többlépcsős eljárásnak vetik alá a déligyümölcsöket.
- Beállítják a megfelelő hűtési hőmérsékletet.
- A fonnyadás elkerülésére érdekében 90 százalék körüli páratartalmat teremtenek.
- A légtér oxigéntartalmát lecsökkentik, a szén-dioxid-tartalmát pedig kissé megemelik.
- Forró vízzel és/vagy szódabikarbónás, timsós vagy klóros vizes áztatással fertőtlenítik a gyümölcsöket.
- Kifejezetten erre a célra engedélyezett gombaölő szerekkel is kezelik a gyümölcs héját.
- A termésre végül egy vékony viaszbevonat kerül, amely meggátolja a gyümölcs légzését, illetve megakadályozza a fonnyadást és a gombák héjba való bejutását.
„A fentiekből következik, hogy a déligyümölcsök esetében számíthatunk arra, hogy a terméket valamilyen tárolhatóságot növelő kezelésnek vetették alá. Az esetek jelentős részében ez nem jelent különösebb problémát vagy kockázatot, mert a termék meghámozásával a héjon maradt anyagokat is eltávolítjuk” – írta a Nébih.
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a smoothie-k és a tejes-gyümölcsös turmixok. Ez nem is csoda, hiszen nemcsak frissítők és egészségesek, de nagyon finomak is. Egy új kutatás eredményei szerint azonban jobban járunk, ha nem teszünk az italba banánt a bogyós gyümölcsök mellé. Mutatjuk, miért.