Jótékony ételek és italok reflux esetén

Bár önmagukban nem orvosolják a problémát, bizonyos ételek és italok segíthetnek mérsékelni a reflux kellemetlen tüneteit. Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani, ha érintettek vagyunk!

A reflux a tápcsatorna felső szakaszának összetett működési zavara. Lényege, hogy a gyomor- és nyombéltartalom visszajut a nyelőcsőbe, ahol kellemetlen tüneteket - végső esetben pedig szervi elváltozásokat, nyálkahártya-gyulladást - idéz elő. A visszafolyás az alsó záróizom gyengesége, illetve a megnövekvő hasűri nyomás, vagy a két tényező együttes hatására következik be. A leggyakoribb refluxos panasz a gyomorégés, de sokaknál jelentkezik savas felböfögés, nehéz és/vagy fájdalmas nyelés, rossz szájíz, illetve fokozott nyálelválasztás is.

Együnk, igyunk - de mit és hogyan?

A reflux terápiájában óriási szerepe van a megfelelően összeállított étrendnek, azzal ugyanis, amit elfogyasztunk, befolyásolhatjuk állapotunk alakulását. Kezdjük az ételekkel - mit érdemes választani? Célszerű például minél több teljes kiőrlésű gabonafélét fogyasztani. Ezek tele vannak rostokkal, így segítik az emésztést, és hosszabb időre eltelítenek, mérsékelve a túlevés kockázatát (a túlevésről köztudott, hogy gyomorégést okozhat). Kerüljön sok zöldség is a tányérunkra! Különösen a zöld színű, illetve a zöld leveles zöldségek - brokkoli, spenót, kelbimbó, uborka, zöldbab - azok, amelyek segíthetnek a gyomorsav csökkentésében, és ezáltal javíthatnak az állapotunkon. Mindemellett a zöldségekben kevés a zsír és a cukor, amelyek egyébként súlyosbíthatják a refluxos tüneteket.

A banánt a refluxosok is bátran fogyaszthatják. Fotó: Getty Images
A banánt a refluxosok is bátran fogyaszthatják. Fotó: Getty Images

Az olyan húsoknak, mint például a csirke vagy a pulyka, illetve bizonyos halfajtáknak alacsonyabb a zsírtartalma más húsfélékhez képest, ennek okán hozzájárulhatnak a panaszok enyhítéséhez. A tofu szintén kiváló zsírszegény fehérjeforrás. Ha gyümölcsre vágyunk, a refluxosoknak kifejezetten ártalmas citrusfélék helyett válasszuk a banánt vagy a dinnyét: a banán bevonatot képez a nyelőcső nyálkahártyáján, így csökkentve az irritációt, míg a dinnyében sok a magnézium, amely segít a gyomorsav semlegesítésében (nem véletlen, hogy ez az ásványi anyag számos vény nélkül kapható savlekötőben megtalálható). A telítetlen zsírok - szemben a telített és transzzsírokkal - szintén pozitív hatással bírhatnak, legjobb forrásaik az avokádó, a dió, a lenmag, az olíva-, szezám- és napraforgóolaj.

Tudta? Ha refluxszal küzdünk, érdemes tiltólistára tenni a csokoládét, a mentoltartalmú ételeket, a szénsavas vagy koffeintartalmú italokat, illetve mindent, ami csípős vagy túl fűszeres, mert fokozhatják a tüneteket.

Ami az italokat illeti, remek választás lehet a gyógynövénytea, például az, amelyik gyömbérből készült, mert természetes módon nyugtatja a gyomrot, és segíthet csökkenteni a gyomorsavtermelést. Hasonlóan jó hatású a kamilla vagy az édesgyökér is. A tehéntej egyesek számára nehezen emészthető, és jelentős mennyiségű zsírt tartalmazhat, ezért reflux esetén inkább a növényi tejek, így a mandula-, szója- vagy a kókusztej javasolt. Amennyiben zöldség- vagy gyümölcslevet innánk, részesítsük előnyben azokat, amelyek kevésbé savas finomságokból - répa, cékla, káposzta, spenót, uborka, dinnye, körte - készültek. Végül, de nem utolsósorban pedig természetesen a víz is ajánlott azoknak, akik refluxszal küzdenek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az étrenddel kapcsolatban egyébként nemcsak az a fontos, hogy mit eszünk és iszunk, hanem az is, hogy hogyan tesszük. Törekedjünk arra, hogy soha ne hagyjunk ki egy étkezést sem: inkább többször és kevesebbet falatozzunk, mint ritkán és sokat. Szintén segíthet, ha ahelyett, hogy rohanva bekapjuk, ami a tányérunkon van, elegendő időt hagyunk az evésre, és mindent alaposan megrágunk. Kiemelendő még, hogy étkezést követően legalább 2-3 óráig nem szabad lefeküdni, mert a vízszintes testhelyzet ronthat a tüneteken.

Amit még tehetünk

Mint fentebb már említettük, bár sokat segíthet a reflux kezelésében, önmagában nem elég az étrend. Egyéb életmódbeli változtatásokra is szükség van, így például a dohányzás és az alkoholfogyasztás abbahagyására vagy a rendszeres sportra. Apróságnak tűnik, de érezni fogjuk a hatását annak is, ha hanyagoljuk a szűk ruhákat, amelyek nyomást fejtenek ki a hasra, illetve a nyelőcső alsó záróizmára. Akinél a gyomorégés rendszerint éjszaka jelentkezik, annak érdemes megemelnie az ágy fejvégét, így megakadályozható a gyomorsav visszaáramlása.

Szükség lehet gyógyszerszedésre is. Reflux esetén - állapotunk súlyosságától függően - jellemzően savlekötőket, hisztamin-2-receptor antagonistákat (H2-RA) vagy protonpumpagátlókat (PPI) alkalmaznak. A készítményekről érdemes tudni, hogy a savlekötők ugyan gyorsan hatnak, de csak rövid ideig nyújtanak enyhülést, míg a protonpumpagátlók szedése többféle mellékhatással is együtt járhat. A hisztamin-2-receptor antagonisták lassabban fejtik ki hatásukat, ami azonban hosszabb ideig fennmarad, a lehetséges mellékhatások terén pedig kedvezőbbek a mutatói, mint a PPI-ké.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.