Tavasztól őszig gyakori vendég a légy, ami ilyenkor sajnos gyakran az ételünkön landol. Általánosságban elmondható, hogy az általa terjesztett megbetegedés kockázata viszonylag alacsony, de van néhány tényező, amit figyelembe kell venned, amikor eldöntöd, hogy megeszed-e még azt az ételt, amire rászállt – írja az IFL Science.
A legyek ráhánynak az ételünkre
Mivel a legyeknek nincsenek fogaik és állkapcsuk, kiköpnek némi enzimekben gazdag nyálat, hogy részben feloldják az ételt, majd felszippantják azt ormányszerű szájszervükkel. Rövidebben fogalmazva: ráhánynak az ételünkre. És mivel a legyek rövidke életük nagy részét különféle hulladékokon, rothadó növényzeten, romlott nyers húson és állati, illetve emberi ürüléken töltik, számos kórokozót hordoznak, amelyek megbetegíthetnek minket is. Nagyjából 130 kórokozót sikerült eddig a házi legyekből azonosítani: gombákat, vírusokat, parazitákat és baktériumokat, melyek között életveszélyes faj is található.
A világ számos részén a fő veszélyt az élelmiszerekkel terjedő kórokozók jelentik, melyek igen kellemetlen ételmérgezést tudnak okozni, ami hányással, gyomorfájással, hasmenéssel vagy magas lázzal is járhat. Egy 2022-ben készült kutatás során több mint száz házi legyet gyűjtöttek össze egy New York-i farm környékéről, és megállapították, hogy azok tele vannak az emberi egészséget befolyásoló, élelmiszerrel terjedő kórokozókkal. Köztük volt a Salmonella, az E-coli, a Staphylococcus aureus, a Bacillus cereus és a Bacillus subtilis baktérium is.
Jó tudni, hogy a világ azon részein, ahol a trópusi betegségek jobban elszaporodtak, a fertőzési kockázat is magasabb. A házi legyek az emberi hulladékból származó kórokozókat hordozhatják, és napokig továbbadhatják az olyan halálos betegségeket, mint a kolera és a shigellózis, a vérhas egy súlyos fajtája.