Az elmúlt években folyamatosan nő azoknak a száma, akik valamilyen táplálékallergiában (pl. tej vagy glutén) szenvednek. Emellett a vegán étrendre is egyre többen váltanak. Így manapság házigazdaként a nagyobb összejövetelek előtt nem árt megkérdezni a vendégektől, hogy van-e olyan élelmiszer, ami náluk tiltólistás. Így elkerülhető, hogy az asztalnál szembesüljünk azzal, hogy valaki esetleg egyetlen fogásból sem tud enni. Az alábbiakban három olyan receptet mutatunk, amik közül mindenki bátran kóstolgathat, ráadásként pedig magas tápanyagtartalmúak, így egészségesek is.
Pácolt sült szejtán
Akik nem esznek állati eredetű élelmiszereket, gyakran pótolják a húst szejtánnal, ami búzakeverékből készül. Ezt házilag is lehet készíteni, de az egyszerűség kedvéért boltban is kapható. Gyakorlatilag bármilyen húsos fogásban remekül működik helyettesítőként.
Hozzávalók:
- 4 szelet natúr szejtán
- 200 gramm növényi sajt vékonyra szeletelve
- 6 evőkanál olívaolaj
- 3 gerezd fokhagyma
- 2-3 evőkanál szójaszósz
- 2 teáskanál mustár
- 1-2 csipet fekete bors
Elkészítés:
Nyomjuk össze a fokhagymát, és keverjük össze az olívaolajjal, szójaszósszal, mustárral és borssal. A szejtán szeleteket masszírozzuk be ezzel a páccal, a maradékot öntsük egy tálba, dobjuk bele a búzahúst, fedjük le alufóliával és hagyjuk egy éjszakára a hűtőben. Másnap egy órával az elkészítés előtt vegyük ki, hogy kicsit felengedjen, forrósítsunk fel egy tapadásmentes serpenyőt és süssük át mindkét oldalán. Végül tegyük rá a növényi sajtszeleteket, ami szépen ráolvad.
Édesburgonyás lepény zsályával
Ezzel a fogással jól lakhatnak a vegán, gluténmentes vendégeink, a nem mentesen táplálkozóknak pedig tökéletes köretként. Az édesburgonyának köszönhetően egészséges szénhidrátforrás , kellemes, fűszeres ízével remekül passzol a legtöbb ünnepi menühöz.
Hozzávalók:
- 2 édesburgonya legyalulva
- 1 vöröshagyma felkockázva
- 1 konzerv bab szűrve, átmosva
- 2 csomag vegán, gluténmentes leveles tészta
- 3 evőkanál olívaolaj
- 1 evőkanál és 1 teáskanál szójaszósz
- 1 teáskanál kakukkfű
- 1 teáskanál rozmaring
- 1 púpos teáskanál zsálya
- 1 teáskanál mustármag összetörve
- 1-2 evőkanál sörélesztőpehely (nem liszttel dúsított)
- 1-2 csipet fekete bors
Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra, majd egy tálban keverjük össze az olajat a fűszerekkel. Utána adjuk hozzá az édesburgonyát, hagymát és babot. A keveréket öntsük át egy tepsibe, majd elsimítva süssük 15-20 percig. Amíg sül, vegyük elő a levelestésztát. A két lapot vágjuk 4-4 egyenlő részre (pizzaszeletelővel a legkönnyebb). Tegyük őket 2 sütőpapírral bélelt sütőlapra, kenjük be olajjal, szórjuk meg sörélesztőpehellyel. Az egybesült krumplit vágjuk 8 egyenlő részre, és helyezzünk egyet-egyet a tésztára úgy, hogy kb. 1 centiméter maradjon üresen a szélén. Süssük még 20 percig, ha aranybarnára pirul, akkor kész.
Meggyes pohárkrém
Karácsonykor még azok is szívesen nassolnak, akik egyébként nem édesszájúak vagy fogyókúráznak. Ez a desszert mindenkinél telitalálat, hiszen nem tartalmaz tejet, glutént és cukrot sem. Ráadásul elkészíteni is pofonegyszerű, a sütőt sem kell bekapcsolni hozzá!
Hozzávalók:
- 200 g kesudió
- 1,5 dl víz
- 1 banán
- fél citrom leve
- fél vaníliarúd magjai
- 2 evőkanál eritrit
- 1 evőkanál kókuszzsír
- 300 gramm meggy (ízlés szerint lehet helyettesíteni más gyümölccsel)
- 3 evőkanál dió, mogyoró és pisztácia vegyesen (darálva)
Elkészítés:
Előző este áztassuk vízbe a kesudiót, és mikor nekikezdünk a desszert összeállításának, szűrjük le, majd egy nagy teljesítményű aprítógépben zúzzuk krémesre banánnal, citrom levével, vízzel, vaníliával, kókuszzsírral és eritrittel. A meggyeket magozzuk ki (még jobb, ha eleve magozott mirelitet használunk, de figyeljünk, hogy ne cukrozott legyen), és egy pohár víz hozzáadásával főzzük kis lángon. Forraljuk el a folyadékot, közben egy száraz serpenyőben pirítsuk le a magvakat. Végül rétegezzük a hozzávalókat a poharakba: alulra kerüljön a gyümölcs, majd a kesus krém, a tetejére pedig a magvas keverék. Díszítésként 1-1 gyümölcsöt is tehetünk a tetejére.